PoradyLajfhaki5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone

5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone

5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone
Aleksandra

04.01.2023 08:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że niektóre urządzenia domowe mogą prowadzić "sekretne" życie i kontynuować pracę nawet kiedy naciśniesz przycisk wyłączający? Istnieją urządzenia, które zużyją prąd nawet wtedy, kiedy są włączone.

Niektórzy chętnie przeprowadzają badania, aby dowiedzieć się, które urządzenie są szczególnie "złośliwe" i marnują energię nawet po tym, kiedy je wyłączymy bądź pozostawimy w trybie czuwania. Aby wykonać taki eksperyment potrzebny jest watomierz, czyli miernik zużycia energii.

1. Ładowarka bez telefonu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ładowarka pozostawiona w gniazdku kontynuuje zużywanie energii, nawet gdy nie jest podłączone do niej żadne urządzenie. Trzeba przyznać, że pobierany wówczas przez nią prąd jest minimalny i w skali roku będziesz musiał zapłacić za niego ok. 5 zł.

2. Dekoder telewizyjny lub cyfrowy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dekodery telewizyjne kontynuują pracę nawet po tym kiedy je wyłączymy, marnując przy tym energię wartą około 100 złotych rocznie.

Większość z nas nie przełącza dekodera nawet w tryb czuwania, myśląc że wyłączenie telewizora jest wystarczające.

3. Telewizor

Fot. Wikipediacommons
Fot. Wikipediacommons

Wiedziałeś, że naciśnięcie przycisku przenoszącego telewizor w tryb czuwania, nie wyłącza go? Urządzenie nadal pobiera prąd. W skali roku tryb stand by wygeneruje rachunki rzędu 5-20 zł. Wszystko zależy od modelu odbiornika i tego ile ma już lat. Oczywiście nowsze telewizory są bardziej energooszczędne.

4. Laptop

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Nawet wyłączone laptopy kontynuują pracę, gdyż nie mogą doprowadzić do tego, aby bateria całkowicie się wyładowała. Dlatego kiedy wyłączysz je z gniazdka, możesz sporo zaoszczędzić ok. 10 zł w skali roku.

5. Urządzenia z zegarami

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zegary zwykle posiada piekarnik, kuchenka czy mikrofalówka. Kiedy ich nie używamy, to te sprzęty pobierają moc niezbędną do zasilania właśnie tych zegarów. Wprawdzie nie jest to duży pobór mocy, ale biorąc pod uwagę, że w kuchni mamy kilka takich urządzeń, to rocznie rachunek może wzrosnąć o 10-20 zł.

Czy powinieneś wyłączać urządzenia z gniazdka?

Obraz

Jak obliczyć, ile prądu zużywa konkretne urządzenie w moim domu?

To bardzo proste. Wystarczy tylko kilka danych i kalkulator.

moc urządzenia * czas jego pracy : 1000 = wartość w kWh – tyle energii zużywa wybrane urządzenie działające konkretną ilość godzin

ilość zużytych kWh * stawka za energię = wartość w PLN – tyle trzeba zapłacić za prąd zużyty przez urządzenie działające przez wybraną ilość godzin

Niektórzy mogą uważać, że powyższe sumy są mało znaczące, podczas gdy na innych mogą one zrobić wrażenie!

Zobacz nasz filmik: Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także