7 domowych urządzeń, które mogą spalić cały dom. Nigdy nie zostawiaj ich podłączonych

7 domowych urządzeń, które mogą spalić cały dom. Nigdy nie zostawiaj ich podłączonych
Aleksandra

27.03.2020 09:22, aktual.: 25.09.2020 19:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według statystyk straży pożarnej zwiększa się liczba pożarów w naszym kraju, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - problemy z urządzeniami grzewczymi, czy nawet podłączone do prądu iluminacje świetlne. Jednak mogą być one także i bardziej prozaiczne, np. takie związane z urządzeniami codziennego użytku.

Odłączaj od prądu!

Pożar mogą spowodować podłączone do prądu najzwyklejsze urządzenia elektroniczne. Wszystko dlatego, że przez stałe włącznie wtyczki do gniazdka może dojść do przegrzania oraz spięcia. Wtedy już prosta droga do rozprzestrzenienia się ognia w całym domu...

Pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę:

Niestety są takie urządzenia, które często zostawiamy podłączone do prądu przez długi czas, ale nigdy nie powinniśmy tego robić. Należą do nich m.in.:

  • Ładowarka do telefonu komórkowego
  • Czajnik elektryczny
  • Ekspres do kawy
  • Toster
  • Kuchenka mikrofalowa
  • Suszarka
  • Prostownica

Chwila nieuwagi i...

Ładowarka do telefonu nieprzypadkowo znalazła się na początku tej listy. Okazuje się, że wyjątkowo często właśnie one powodują pożary. Wielu ludzi zastępuje oryginalne ładowarki do telefonów, ich tańszymi odpowiednikami. Niestety, te nie zawsze spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. A jeśli jeszcze zostawimy je podłączone do prądu na noc, blisko łóżka, ryzykujemy naprawdę wiele...

AGD i sprzęty do włosów

Urządzenia AGD stale podłączone do prądu znajdują się tuż po ładowarkach telefonicznych, a zwłaszcza czajniki i ekspresy do kawy. Zdarza się też, że zostawimy podłączoną do prądu suszarkę lub prostownicę, ale są to już sporadyczne przypadki.

Laptop

Niektórzy zostawiają też podłączony do prądu laptop. To również może okazać się niebezpieczne. Czasami można się nawet zapomnieć i zostawić go na łóżku, w pościeli z zakrytą wentylacją. W najlepszym przypadku komputer się wtedy zepsuje, a w najgorszym wywoła pożar.

Co jeszcze dodalibyście do tej listy?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także