PoradyLajfhakiUsuń biały nalot w doniczce tym trikiem – inaczej Twój kwiatek obumrze!

Usuń biały nalot w doniczce tym trikiem – inaczej Twój kwiatek obumrze!

Biały nalot w doniczce. Fot. Genialne.pl
Biały nalot w doniczce. Fot. Genialne.pl

16.01.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biały nalot w doniczce może mieć dwojaką formę – czasem to zwykły osad, który wytrąca się na skutek podlewania. Gorzej jednak, jeśli przybiera on postać pleśni, która ma fatalny wpływ na zdrowie i kondycję rośliny.

Jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia? To proste – po zapachu. Jeśli wąchając ziemię w doniczce wyczujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny – to na pewno pleśń. Wcale nie musi mieć białej barwy, istnieją również te w kolorach brązu, zieleni, czerni czy żółci.

The Pot with old dry soil with place for text.Old dry dead soil ground in a flower pot.
The Pot with old dry soil with place for text.Old dry dead soil ground in a flower pot.

Co na biały nalot w doniczce?

Oczywiście warzywo, które znane jest ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. To jasne, że mowa tutaj o czosnku! Przekrój ząbek lub dwa (w zależności od wielkości doniczki) na kilka części i powciskaj je w ziemię. Już po kilku dniach pleśń w doniczce będzie tylko wspomnieniem.

Jak pozbyć się białego nalotu w doniczce?

Bez wątpienia najbardziej popularnym lekarstwem na pleśń w ziemi jest cynamon. Najlepiej, by był świeżo zmielony. Jednak jeśli nie masz do takiego dostępu, ten gotowy ze sklepu również powinien przynieść spodziewany efekt.

Obraz

Posyp nim zapleśniałą ziemię i spryskaj wszystko świeżą wodą. Jeśli po jednym dniu nie będzie efektu, powtarzaj ten zabieg aż do skutku.

Dużą skuteczność ma też soda oczyszczona!

Możesz jej użyć na dwa sposoby:

  • wysyp ją na spleśniałą ziemię wokół kwiatka i odczekaj dobę. Jeśli to nie upora się całkowicie z problemem, zastosuj drugą metodę.
  • zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z 200 ml wody w temperaturze pokojowej. Mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem. Pryskaj tym zapleśniałą ziemię oraz rośliny, które się w niej znajdują. Odczekaj około 2 godziny, po czym przelej wszystko świeżą wodą.
Gardening at home. How to grow any plant on windowsill. Womens hands spray planted seeds in ceramic pot. Step by step, tutorial.
Gardening at home. How to grow any plant on windowsill. Womens hands spray planted seeds in ceramic pot. Step by step, tutorial.

Wybierz swoją ulubioną metodę i rozpraw się raz na zawsze z białym nalotem na ziemi w doniczce!

Kiedy w ziemi pojawi się pleśń, warto byś znał jeszcze jeden genialny sposób. Wystarczy posypać, aby skutecznie uratować roślinę. I wcale nie trzeba jej przesadzać!

Obraz

Znajomi ogrodnicy podzielili się z nami 10 trikami! Po ich zastosowaniu rośliny rosną jak szalone!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także