PoradyUsuniesz tym każde plamy po czerwonym winie, nawet te zaschnięte!

Usuniesz tym każde plamy po czerwonym winie, nawet te zaschnięte!

Plamy po czerwonym winie fot. freepik
Plamy po czerwonym winie fot. freepik
Manuel
10.01.2023 10:35

Plamy po czerwonym winie nie bez powodu budzą grozę. Trunek ten zawiera pigmenty, które są trudne do usunięcia z większości tkanin, zwłaszcza jeśli plamy wyschły. Podpowiemy Ci za chwilę skuteczne, domowe metody na poradzenie sobie z takimi plamami.

Jak wyczyścić plamy po czerwonym winie? Te sposoby są skuteczne

Im szybciej potraktujesz plamę po winie, tym łatwiej będzie ją usunąć. Nie zwlekaj więc i działaj jak tylko będziesz mógł się zająć plamą na swoim ubraniu.

Sól stołowa

Jeżeli sól jest w pobliżu, posyp grubą warstwę na poplamionym obszarze. Upewnij się, że całkowicie pokrywa plamę i pozostaw ubranie na godzinę. Sól wchłania wino i może być łatwo wyszczotkowana, gdy już zrobi swoje. Sól jest najlepszą metodą usuwania tego typu plam, ale działa najlepiej, gdy jest stosowana w ciągu dwóch minut od rozlania. Jeśli wino nie wsiąkło jeszcze całkowicie w tkaninę, kryształki soli powinny łatwo je wchłonąć. Ponieważ większość tkanin naturalnych, takich jak bawełna czy len, wchłaniają szybciej niż materiały syntetyczne, plamy na tkaninach naturalnych powinny być pielęgnowane z większym pośpiechem niż syntetyczne.

plamy po czerwonym winie, fot. freepik
plamy po czerwonym winie, fot. freepik

Soda oczyszczona na plamy

Posyp sodę oczyszczoną na plamę. Niech ta substancja zacznie buzować na zabrudzonym miejscu. Następnie kontynuuj posypywanie sodą poplamionego obszaru, aż do momentu, gdy czerwony kolor całkowicie zaniknie. Gdy plama zostanie usunięta, pozwól tkaninie wyschnąć. Użyj papierowych ręczników, aby oczyścić się z nadmiaru sody. Niektórzy twierdza, że zamiast sody można użyć po prostu wody, ale soda oczyszczona ma niższe pH niż zwykła woda. Tzw. słabe kwasy (te z niskimi wartościami pH) są znane z tego, że są często dobre w usuwaniu plam, o ile nie niszczą materiału, który nimi traktujemy. I soda te warunki w pełni spełnia. Należy pamiętać, aby nie używać żadnej aromatyzowanej sody - barwniki, jak również cukry i dodatkowe składniki mogą jedynie pogorszyć plamę.

Mydło + nadtlenek wodoru (woda utleniona)

To bardzo dobra metoda, jeśli tylko mamy te dwie rzeczy pod ręką. Jeśli masz mydło i nadtlenek wodoru, wymieszaj równe części w dowolnym pojemniku. Następnie rozpyl tę mieszankę obficie na plamę (o ile to możliwe, jeśli nie jesteś w stanie po prostu nanieś ją inaczej). Pozostałości wytrzyj papierowym ręcznikiem.

Plamy po czerwonym winie fot. freepik
Plamy po czerwonym winie fot. freepik

Białe wino na plamy po czerwonym winie

Jeśli poplamisz ubranie czerwonym winem, to sięgnij po wino białe lub szampan. Te trunki doskonale radzą sobie nawet z zaschniętymi plamami po czerwonym winie. Potem wystarczy tylko ubranie wrzucić do pralki i wyprać.

Szalone triki z ubraniami, które naprawdę działają

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także