3 bezpieczne metody usuwania kleszcza bez użycia pęsety. Sprawdzą się w każdych warunkach
Kleszcze najłatwiej i najporęczniej usuwać przy pomocy pęsety. Jednak jeśli nie masz tego narzędzia po ręką, to niechcianego pajęczaka możesz usunąć w inny sposób. Zobacz jak usunąć kleszcza bez pęsety.
27.07.2022 | aktual.: 27.07.2022 13:22
Miłośnicy miękkiej skóry
Kleszcze bardzo lubią miękkie i dobrze ukrwione rejony skóry. Mogą przyczepić się do każdego miejsca na ciele, ale szczególnie upodobały sobie szyję, brzuch, klatkę piersiową, głowę, pachwiny i obszar pod kolanami. Kiedy tylko zauważysz tego pajęczaka pasożytującego na Twojej skórze, to musisz od razu go usunąć. Nie zwlekaj z tym, gdyż im dłużej kleszcz pożywia się Twoją krwią, tym wzrasta ryzyko zarażenia się przenoszonymi przez niego chorobami.
Najprościej kleszcza usuniesz pęsetą. Natomiast jeśli jej nie posiadasz, to są jeszcze inne sposoby na pozbycie się tego pasożyta.
Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Lasso z nitki
Zwykle na spacer do lasu nie zabieramy ze sobą pęsety. Wówczas najprościej o kawałek nitki lub włóczki. Możesz ją wyciągnąć ze swetra czy bluzki. Dobrze sprawdzi się też fragment sznurka lub nić dentystyczna. Z nitki zrób małą pętelkę i załóż ją na kleszcza. Ważne, aby znalazła się możliwie jak najbliżej skóry. Następnie zaciśnij pętlę i zdecydowanym ruchem wyciągnij pasożyta w pozycji pionowej.
Jak usunąć kleszcza domowymi sposobami? Mokry patyczek
Kolejny sposób wymaga użycia patyczka kosmetycznego. Namocz go w czystej wodzi i za jego pomocą obracaj kleszcza wokół własnej osi (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Ta metoda sprawia, że pajęczaka usuniesz w całości.
Własne palce
Jeśli nie dysponujesz żadnymi narzędziami, to kleszcza możesz także usunąć palcami. Chwyć go kciukiem i palcem wskazującym. Zacznij delikatnie obracać pasożyta w prawo oraz lewo wyciągając go pionowo ku górze. Uważaj, aby nie zmiażdżyć jego ciała.
Obowiązkowa dezynfekcja
Po wyjęciu kleszcza koniecznie zdezynfekuj ranę alkoholem bądź maścią zawierającą jod. Jeśli zaczerwienienie wokół miejsca ukłucia będzie się powiększała i zaogniało, to koniecznie zgłoś się do lekarza.
Jak pozbyć się wyjętego kleszcza?
Pasożyta najlepiej umieścić w plastikowym woreczku lub między dwoma kartkami papieru i zwyczajnie zmiażdżyć (np. szklanką). Wówczas masz pewność, że nie będziesz miał bezpośredniego kontaktu z jego płynami ustrojowymi. Nie spuszczaj kleszcza w toalecie, gdyż może on dość długo przetrwać w wodnym środowisku.
Już wiesz jak usunąć kleszcza bez pęsety. Zobacz co odstrasza pluskwy.