PoradyNa Twojej choince mogą być robaki. Nie pozwól, by rozeszły się po całym domu

Na Twojej choince mogą być robaki. Nie pozwól, by rozeszły się po całym domu

Na Twojej choince mogą być robaki. Nie pozwól, by rozeszły się po całym domu
Aleksandra

06.12.2022 14:10, aktual.: 06.12.2022 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tylko Boże Narodzenie ma taki klimat, którego nic nie jest w stanie zastąpić. Też tak sądzicie? Kluczowe jest tu oczywiście piękne drzewko! Można wybrać piękną sztuczną choinkę, ale wielu z nas woli jednak tradycyjną, żywą. Wy też? Jednak czy wiecie, że wraz z nią możecie sprowadzić do domu nieproszonych gości? Wiecie jakich?

Są to mszyce, które pokrywa biała woskowa wydzielina. Te maleńkie szkodniki wypijają soki z igieł. Powoduje to, że igły żółkną, brązowieją i odpadają. Występują zwłaszcza na jodle kalifornijskiej. Na szczęście nie są groźne w żaden sposób dla człowieka.

Istnieje wiele gatunków roztoczy, które możemy sprowadzić do domu wraz z żywa choinką. W większości przypadków są nieszkodliwe, ale gdy z choinki przeniosą się do jakiegoś miejsca w naszym domu, np. zaatakują jakąś roślinę, mogą być uciążliwe.

Te przerażające stwory uwielbiają ukrywać się w drzewach. Przecież gałęzie stanowią świetny fundament dla ich "domu", czyli pajęczyny. W choinkach może się ich zatem ukrywać naprawdę wiele. Pająki zwykle nie są aktywne zimą, ale ciepło Waszego domu, może to zmienić. A stworzenia takie jak one...no cóż. Im naprawdę łatwo jest się wydostać z pomiędzy gałązek oraz igiełek i rozejść się po...całym domu.

Mimo, że powszechnie występują w Europie, nie doczekały się polskiej nazwy. Żywią się martwymi komórkami. Ich naturalnym domem jest umierające lub rozkładające się drewno. Najczęściej aktywne są w nocy i na szczęście nie odchodzą daleko od swojego "domu".

Te przerażające stwory aktywne są przeważnie w nocy. Ich pożywieniem są mniejsze robaki, roztocza, larwy czy jaja. Kiedy nie znajdą nic z tych rzeczy, zadowolą się nawet roślinami. Chowają się w korze drzew.

Tak, brzmi odrobinę niedorzecznie - osy zimą, ale... Naprawdę może zdarzyć się tak, że wraz z żywą choinką do domu przyniesiecie ich gniazdo. Owszem owady te nie są aktywne o tej porze roku, ale domowe ciepło, może sprawić, że przebudzą się z zimowego snu.

Przyjrzyj się uważnie swojej choince, nim wniesiesz ją do domu
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także