PoradyDużo osób nie wie, w jakiej temperaturze prać pościel. Błąd sporo kosztuje

Dużo osób nie wie, w jakiej temperaturze prać pościel. Błąd sporo kosztuje

W jakiej temperaturze należy prać pościel? Fot. Freepik
W jakiej temperaturze należy prać pościel? Fot. Freepik
12.08.2023 09:52

Pranie pościeli jest teoretycznie proste. Ale czy na pewno wiesz, jak to zrobić, by usunąć wszystkie zabrudzenia, a przy tym nie zaszkodzić tkaninie? Podpowiadamy, w jakiej temperaturze prać pościel, by pozbyć się zarazków i nie zniszczyć materiału.

Pościel zapewnia nam wygodną pozycję do spania oraz komfort termiczny. Ponieważ każdej nocy spędzamy w niej po kilka godzin, należy dbać o to, by była czysta i higieniczna. Poszewki poduszek i kołdry, a także prześcieradło brudzą się od naszego potu, kurzu, a niekiedy również sierści zwierząt. Wszystko to sprawia, że zaczynają namnażać się na nich bakterie. Aby nie narażać się na ich towarzystwo, warto wiedzieć, jak często i w jakiej temperaturze prać pościel. Dzięki temu będzie nie tylko pachnąca, ale i wolna od zarazków.

Jak często prać pościel?

Odpowiednio częste pranie pościeli pozwala zachować higienę, a także poprawia jakość snu. Zbyt rzadkie odświeżanie poszewek może powodować występowanie objawów alergicznych, problemów z oddychaniem czy skórnych. Najczęściej takie konsekwencje odczuwają osoby, które mają zwierzęta i wpuszczają je do łóżka, ale nie tylko. Brak odpowiedniej higieny może odbić się na zdrowiu każdej osoby. Uważa się, że pościel powinno się prać minimum co 2 tygodnie. W przypadku wspomnianych już posiadaczy zwierząt zaleca się wymianę poszewek raz w tygodniu. Również latem, kiedy bardziej się pocimy, konieczne jest częstsze pranie. W czasie upałów pościel najlepiej jest prać co tydzień.

W jakiej temperaturze prać pościel? Fot. Freepik
W jakiej temperaturze prać pościel? Fot. Freepik

W jakiej temperaturze prać pościel?

To, w jakiej temperaturze należy prać pościel, zależy od materiału, z którego jest wykonana. Zanim wrzucisz ją do pralki, powinieneś sprawdzić, co w tej kwestii zaleca producent. Dzięki temu będziesz miał pewność, że materiał się nie zniszczy. Możesz też kierować się uniwersalnymi zasadami dotyczącymi doboru temperatury do prania.

  • Pościel z bawełny oraz lnu można prać w najwyższej temperaturze – 60°C. Zostaną z niej usunięte wszystkie zanieczyszczenia oraz bakterie.
  • Do prania pościeli z satyny lub kory zaleca się temperaturę wynoszącą 40°C, ale pranie w 60°C również nie powinno jej zaszkodzić.
  • Tylko w przypadku pościeli wykonanej z flaneli temperatura wody nie może przekraczać 40°C. W przeciwnym razie tkanina może się nieodwracalnie zniszczyć.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także