W mojej piwnicy nie śmierdzi już stęchlizną. Posłuchałam rady taty
22.08.2023 16:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wchodzisz do piwnicy i od razu to czujesz. Takiego zapachu nie ma w żadnym innym pomieszczeniu w domu. Niestety, stęchlizna nie oznacza niczego dobrego i lepiej jak najszybciej zabrać się za porządki. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć zapach stęchlizny z piwnicy.
Wiele piwnic to po prostu składowiska rupieci, w których lądują wszystkie nieużywane sprzęty czy meble. Coraz częściej stają się jednak bardziej uporządkowanymi przestrzeniami nie tylko do przechowywania rzeczy, ale także spędzania wolnego czasu. Właściciele domów jednorodzinnych chętnie urządzają tam domowe siłownie czy warsztaty, w których majsterkują. Aby móc bezpiecznie korzystać z pomieszczeń znajdujących się w piwnicy, zwykle trzeba usunąć z nich zapach stęchlizny. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Dlaczego w piwnicy pachnie stęchlizną?
Zanim wyjaśnimy, jak usunąć zapach stęchlizny z piwnicy, warto wyjaśnić, skąd się on bierze. Winna jest wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Piwnice często są nieogrzewane, a w niskiej temperaturze woda wolniej odparowuje. Dodatkowo wiele osób, obawiając się chłodu, zasłania kratki wentylacyjne w piwnicy, co uniemożliwia sprawną cyrkulację powietrza. Podobnie działają zbyt szczelne drzwi. Przyczyną zapachu stęchlizny mogą być stare meble lub dywany, na których rozwinęła się pleśń. Brzydki zapach pojawia się także w piwnicach, które były zalane i nie zostały odpowiednio osuszone.
Jak usunąć zapach stęchlizny z piwnicy domowymi sposobami?
Jest wiele sposobów, by pozbyć się brzydkich zapachów. Domowe triki pomogą zamaskować również woń stęchlizny w piwnicy. Aby szybko ją usunąć, ustaw w pomieszczeniu miseczkę goździków, świeżej mielonej kawy lub owoce pigwy. Możesz również zrobić napar z goździków, mięty, majeranku i pieprzu. Ustaw ga na kilka godzin w piwnicy, a zapach stęchlizny zniknie. Pamiętaj jednak, że wszystkie te triki usuwają samą woń, a nie jej przyczynę, czyli pleśń i grzyby. Tych musisz się pozbyć, stosując bardziej radykalne środki.
Jak skutecznie usunąć zapach stęchlizny z piwnicy?
Usunięcie zapachu stęchlizny oraz powodującej go pleśni jest możliwe, tylko gdy twoje działania zostaną przeprowadzone dokładnie i precyzyjnie. Aby problem nie powracał, musisz się trochę natrudzić, ale wysiłek się opłaci.
- W pierwszej kolejności musisz porządnie osuszyć piwnicę i wyrzucić z niej wszystkie stare sprzęty, które mogły spleśnieć. Konieczne może okazać się zerwanie drewnianej podłogi czy wykładziny. Aby zapach stęchlizny nie wrócił, musisz mieć pewność, że usunąłeś wszystkie źródła pleśni i wysuszyłeś ściany oraz podłogi.
- Kolejnym krokiem powinno być oczyszczenie ścian i spryskanie ich środkiem grzybobójczym. Możesz również wezwać profesjonalną ekipę odgrzybiającą, która przeprowadzi proces ozonowania pomieszczenia.
- Aby pleśń i związany z nią brzydki zapach nie wracały, zadbaj o sprawną wentylację. Załóż kratki wentylacyjne i nie zasłaniaj ich. Jeśli obawiasz się chłodu, możesz zainstalować kratki, które można nieco przymknąć. Zmniejszą dopływ powietrza z zewnątrz, zamiast całkowicie go nie odetną. Pomyśl również o drzwiach wewnętrznych z wycięciami wentylacyjnymi (takimi jak w łazience).
- Jeśli to możliwe, rozważ włączenie w piwnicy ogrzewania. Nieco wyższa temperatura sprawi, że wilgoć będzie szybciej znikać.
Jak zabezpieczyć piwnicę, by zapach stęchlizny nie powrócił?
Jest całkiem sporo rzeczy, które możesz zrobić, by pleśń i stęchlizna nie pojawiły się ponownie w piwnicy. Wewnętrzne ściany pomaluj wodoodporną farbą. Zadbaj również o to, by zewnętrzne ściany domu były jak najmniej zalewane wodą, np. w czasie deszczu. Jak to zrobić? Usyp zbocze, po którym deszczówka będzie spływać daleko od domu, stwórz specjalny system odwadniający lub zastosuj drenaż francuski. Ścianę fundamentową domu zabezpiecz specjalną, wodoodporną membraną. Dbaj również o to, by rynny były drożne i prawidłowo odprowadzały wodę.