PoradyLajfhakiWcale nie wyglądają uroczo. Oto co nadwaga potrafi zrobić z każdym kotem

Wcale nie wyglądają uroczo. Oto co nadwaga potrafi zrobić z każdym kotem

Podobnie, jak ludzie, zwierzęta też mogą mieć nadwagę. Wpływa to oczywiście negatywnie na ich stan zdrowotny i samopoczucie. Zdradzamy, skąd bierze się nadwaga u kotów, i jak temu zaradzić, aby pupil czuł się dobrze.

nadwaga u kotów, fot. Getty Images
nadwaga u kotów, fot. Getty Images

18.09.2023 09:49

Chociaż grubaśne kotki wyglądają uroczo i jeszcze bardziej chce się je przytulić, ich nadwaga nie jest niczym dobrym. Może przyczyniać się do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli masz kota z dodatkowymi kilogramami - zastosuj się do tych wskazówek.

Skąd bierze się nadwaga u kotów?

Błędne jest myślenie, że tylko u ludzi może występować to schorzenie. Brak ruchu, kiepska karma, zbyt duża ilość jedzenia może doprowadzać u zwierząt do sporej nadwagi. A to poważne obciążenie dla całego organizmu i może wywołać wiele innych schorzeń, jak choćby cukrzycę. Nadwaga u kota pojawia się wtedy, kiedy masa jego ciała jest o 10-20 procent większa od prawidłowego poziomu. Zaś przyrost wagi powyżej 20 procent kategoryzuje się to już jako otyłość. Dlatego warto obserwować swojego kota i przyjrzeć się trybowi jego życia. Otyłego futrzaka poznasz po tym, że patrząc na niego z profilu, zauważysz, iż linia brzucha znajduje się na wysokości klatki piersiowej lub niżej, zaś jego żebra wyczujesz pod palcami tylko wskutek mocnego nacisku. Kot z nadwagą ma szerszy brzuch od klatki piersiowej, jest on po prostu nadmiernie okrągły, co wcale nie jest urocze, a niepokojące!

nadwaga u kotów, fot. Getty Images
nadwaga u kotów, fot. Getty Images

Jak odchudzić kota?

Symptomów tych nie wolno bagatelizować, inaczej schorzenia mogą się pogłębiać. Dlatego trzeba zastosować kurację odchudzającą. Pierwszy krok to wizyta u weterynarza, który oceni stan zdrowia kociaka, zrobi szereg badań i zdecyduje, jakie dalsze kroki należy podjąć. Przede wszystkim trzeba będzie zrobić prawdziwą rewolucję w nawykach kota. Zmienić karmę na niskotłuszczową i lepszą jakościowo, zmniejszyć porcje podawanych posiłków, włączyć ruch do jego trybu życia, zapomnieć o dokarmianiu! Warto zapewnić mu zabawki ruchowe i ruchome. One zmuszą go do  biegania, wspinania się i skakania. Pamiętaj, że kociak optymalnie powinien tracić do 0,4 kg tygodniowo! 

nadwaga u kotów, fot. Getty Images
nadwaga u kotów, fot. Getty Images