PoradyLajfhakiWęgiel aktywny może uratować Twoje rośliny. Koniecznie umieść go w doniczce

Węgiel aktywny może uratować Twoje rośliny. Koniecznie umieść go w doniczce

Węgiel aktywny dla roślin Fot. freepik / pinterest
Węgiel aktywny dla roślin Fot. freepik / pinterest
28.09.2022 07:48

Węgiel leczniczy znany jest nam już ze swoich bezcennych właściwości zdrowotnych. Pomaga nie tylko ludziom (na przykład na sprawy żołądkowe), ale również roślinom! Ogrodnicy nie mogą się go nachwalić! Podnosi jakość podłoża, usuwa toksyny, pleśń oraz wiele innych „substancji”, które nie powinny się znaleźć w glebie, w której uprawiamy kwiaty, krzewy itp. Poznaj, jak stosować węgiel aktywny dla roślin, aby były zdrowsze i piękniejsze!

Co daje roślinom węgiel aktywny?

Wytwarza się go z różnorakich materiałów, na przykład drewna albo torfu, a czasem nawet i ze słomy czy orzecha kokosowego. Jest więc węglem pierwiastkowym, który zawiera też inne składniki. Wskutek jego aktywacji uzyskuje się doskonałe antidotum na toksyny. Stosując go w uprawie roślin, wyeliminujemy więc z gleby np. pestycydy i chlor. Nie będą nam grozić też pleśnie, grzyby i inne patogeny. Mało tego! Węgiel aktywny świetnie radzi sobie z neutralizacją brzydkich zapachów.

Jak stosować węgiel aktywny dla roślin?

Można kupić go w rozmaitych formach – jako granulki, ziarna, płyny itd. Wtedy dodaje się go do ziemi, którą sami komponujemy. Ale jest też droga na skróty – można kupić gotowe podłoże dla roślin, które od razu będzie miało w składzie węgiel.

Obraz

W jakich warunkach się sprawdzi?

Będzie wspaniałym rozwiązaniem dosłownie wszędzie. Często stosuje się go jako lekarstwo dla roślin uprawianych w szkle, gdzie bez niego bardzo łatwo o pleśń. Nierzadko dodawany jest też do roślin ogrodowych, szczególnie tych, które nawozi się kompostem. Wystarczy, aby 5-10% ich podłoża stanowił węgiel aktywny, to już ochroni ich korzenie. Oprócz pozytywnego wpływu na kondycję uprawy, węgiel aktywny zneutralizuje unoszącą się z nawozu nieprzyjemną woń.

Pamiętaj, że węgiel aktywny nie wpływa na pH gleby.

A to ciekawe!

Węgiel aktywny dla roślin ma pozytywny wpływ na ich rozmnażanie! Pomaga im się ukorzenić i odkaża podłoże do siewu. Dlatego zaleca się, aby ucięte do sadzonek pędy zanurzać w sproszkowanym węglu. A jeżeli ukorzeniasz sadzonki w wodzie, rozpuść w niej odrobinę aktywnego węgla.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także