PoradyBiały welon nie dla każdej dla panny młodej. Ksiądz mówi jasno: nie powinnaś go zakładać

Biały welon nie dla każdej dla panny młodej. Ksiądz mówi jasno: nie powinnaś go zakładać

welon dla panny młodej z dzieckiem, fot. Gettyimages
welon dla panny młodej z dzieckiem, fot. Gettyimages
17.06.2023 13:27

Słysząc o pannie młodej, od razu wyobrażasz sobie kobietę w białej sukni i welonie. Ale co jeśli dama mająca stanąć na ślubnym kobiercu jest już mamą? Czy welon jest dozwolony dla panny młodej z dzieckiem? Odpowiedź, której udzielił na TikToku pewien ksiądz, nie wszystkim się spodobała.

Welon to jeden z elementów, bez których żadna kobieta nie chciałaby iść do ołtarza. Chyba każda panna młoda wyobraża sobie, jak wybranek podnosi go i patrzy jej czule w oczy. Nie bez znaczenia jest również wizja oczepin, których przecież nie da się przeprowadzić bez zdejmowania welonu! Jednak przyjęło się, że ten dodatek do sukni to symbol czystości. Czy zatem może założyć go panna młoda, która jest mamą?

Co oznacza biały welon?

Welon był zakładany przez panny młode na długo przed tym, jak przyjęło się chodzenie do ślubu w białej sukni. Najprawdopodobniej ten dodatek pojawił się już w starożytności. Od samego początku miał jasno określoną symbolikę — oznaczał czystość oraz dziewictwo. Również dziś przypisuje się mu takie samo znaczenie. Wiele panien młodych ignoruje jednak tradycyjne postrzeganie tego elementu stroju i zakłada go bez względu na to, czy pan młody jest ich pierwszym mężczyzną, czy nie. Zwykle nie budzi to większych wątpliwości ani sprzeciwu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy panna młoda jest już mamą, co dobitnie świadczy o tym, że nie dochowała czystości. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy welon dla panny młodej z dzieckiem jest dobrym pomysłem. Temat został poruszony nawet na TikToku.

Czy welon jest dozwolony dla panny młodej z dzieckiem? Fot. Freepik
Czy welon jest dozwolony dla panny młodej z dzieckiem? Fot. Freepik

Czy welon dla panny młodej z dzieckiem jest dozwolony?

Kwestia wpinania welonu przez pannę młodą, która ma dziecko, jest szczególnie ważna w przypadku ślubu kościelnego. Wiele par decyduje się na taką ceremonię ze względu na przywiązanie do związanych z nią tradycji, których chce się trzymać. Prawdopodobnie dlatego do aktywnego na TikToku ks. Sebastiana Picura skierowano pytanie, czy welon jest dozwolony dla panny młodej z dzieckiem. Duchowny nie pozostawił żadnych złudzeń. Podkreślił, że ten dodatek to symbol panieństwa oraz czystości, dlatego lepiej byłoby, gdyby kobieta będąca matką nie szła w nim do ołtarza. Jego zdaniem będzie to uznane za taktowne. Użytkownicy komentujący tę wypowiedź poszli nawet o krok dalej i stwierdzili, że panna młoda z dzieckiem powinna zrezygnować również z białej sukni ślubnej (alternatywą ma być blady róż lub kość słoniowa). Z drugiej strony pojawiły się głosy mówiące, że każda panna młoda może założyć w swoim wielkim dniu to, na co ma ochotę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także