NewsyTo paskudne stworzenie atakuje ryby zastępując ich język. Jedyny tak straszny pasożyt

To paskudne stworzenie atakuje ryby zastępując ich język. Jedyny tak straszny pasożyt

To paskudne stworzenie atakuje ryby zastępując ich język. Jedyny tak straszny pasożyt
Manuel

09.05.2022 15:56, aktual.: 09.05.2022 19:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To jedno z najbardziej paskudnych stworzeń jakie poznasz, nie tylko ze względu na nieprzyjemny wygląd, ale i obyczaje jeżące włosy na rękach. To będzie tekst o odciętych językach, zmianie płci i kopulacji w czyimś pysku.

pinterest
pinterest

Krwiożercza bestia

Nasz dzisiejszy "bohater" nazywa się cymothoa exigua i czasem jest też nazywany wszą językożerną. Jest pasożytem żyjącym kosztem niektórych gatunków ryb i występuje głównie w oceanie i morzach okalających południowe wybrzeża Ameryki Północnej. Wesz językożerna dostaje się do jamy gębowej ryb przez skrzela. Umiejscawia się na języku, na którym się zaciska, a następnie przebija go, odcinając mu dopływ krwi. To powoduje, że język obumiera i ryba całkowicie go traci. Za to nasz "uroczy" pasożyt sam zaczyna pełnić funkcje języka - wszystko z myślą o tym, aby utrzymać rybę, w której się zadomowił jak najdłużej przy życiu.

MrMiracle27/reddit
MrMiracle27/reddit

Z samca w samicę

Wesz językożerna żywi się krwią i śluzem ryby, w której się zadomowiła. Działa jako jej język pomagając jej w trawieniu z bardzo egoistycznych pobudek - aby móc jak najdłużej żerować na swoim żywicielu. Bardzo ciekawa jest sprawa płci cymothoa exigua - w momencie, w którym przenika do organizmu ryby przez skrzela jest samcem, ale gdy zdoła już osiąść na stałe w jamie gębowej następuje ostateczny rozwój wszy językożernej w wyniku którego zmienia ona płeć i z samca staje się samicą. Ale to co najbardziej pomerdane zachodzi dopiero, gdy w organizmie pojawia się druga wesz.

Marco Vinci/wikipedia
Marco Vinci/wikipedia

Dzikie harce bez zbędnych zalotów

Jeśli jedna wesz zdołała już się zadomowić w jamie gębowej i zmienić płeć na żeńską i nagle poprzez oskrzela pojawia się u ryby druga wesz językożerna dochodzi zwykle po pewnym czasie do kopulacji obu wszy w jamie gębowej ryby, na której żerują. W wyniku "zbliżenia" rodzą się młode wszy wypuszczane następnie w świat, by żerować na innych rybach. Prawdopodobnie organizm ryby opuszcza też samiec.

NOAA Ocean Exploration/flickr
NOAA Ocean Exploration/flickr

Wiedziałeś o takim pasożycie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także