Weterynarz zdradził mi prosty sposób na zmycie plam z łez u psa. Drogie preparaty są zbędne!
Jeśli Twój pies ma jasną sierść, może mieć zauważalne ciemne plamy łzowe wokół oczu. Zazwyczaj nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie i wielu właścicieli chciałaby być w stanie im zaradzić. Jak usunąć plamy łzowe u psa?
"Czy powinienem się martwić tymi plamami u mojego pupila?"
Często jest to po prostu kwestia estetyczna, ale łzawienie i plamy łzowe u psów mogą również wskazywać na poważniejsze schorzenia. Przyczyny ich powstania mogą być bardzo różne - może to być związane z problemami zdrowotnymi, kształtem oka, zablokowaniem dróg łzowych, ząbkowaniem u szczeniąt, zapaleniem ucha, alergiami (pokarmowymi lub środowiskowymi) i wieloma innymi czynnikami. Dlatego nawiązanie kontaktu z lekarzem weterynarii po zauważeniu plam łzowych jest bardzo ważne.
Dlaczego powstają plamy łzowe u psów?
Łzy są niezbędne dla zdrowia oczu Twojego psa. Dostarczają one do oka składniki odżywcze, pomagają w widzeniu i chronią powierzchnię oka. Plamy łzowe, to nadmiar łez, które gromadzą się na twarzy psa. Wyglądają one jak smugi ciemnoczarnych, brązowych lub czerwonych odbarwionych włosów pod jednym lub oboma oczami. Plamy łzowe zwykle zdarzają się, gdy system kanałów łzowych nie odprowadza ich prawidłowo. Zamiast płynąć w dół systemu kanałów łzowych, który normalnie odprowadza łzy z powierzchni oka do nosa, łzy przepływają przez brzeg powieki i na pysk psa. Same plamy odbarwiające sierść pod oczami, powstają bezpośrednio na skutek obecności porfiryn w łzach - cząsteczek zawierających żelazo.
Jak usunąć plamy łzowe u psa?
Pierwszym krokiem w pozbyciu się plam łzowych jest ustalenie podstawowej przyczyny. Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa alergie, może przepisać maść sterydową, a także doustne leczenie. Jeśli podejrzewa, że kształt oczu Twojego zwierzęcia predysponuje go do tego stanu, wtedy może zalecić wypróbowanie kilku domowych sposobów (przed ewentualnym rozważeniem operacji powiek). Gdy lekarz weterynarii wykluczy podstawowe problemy zdrowotne, możesz zdać się na domowe sposoby radzenia z plamami łzowymi. Choć dobrze jest wpierw ów pomysł skonsultować właśnie z weterynarzem.
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie plam łzowych jest utrzymywanie obszaru oczu w czystości i suchości. Pomocne tu będą z pewnością suche waciki lub płatki do demakijażu. Zapobieganie na czas kontaktowi między włosami pod oczyma i łzami jest najbardziej skutecznym sposobem. Inną opcją jest czyszczenie okolic oczu za pomocą ściereczki do mycia lub wacika zwilżonego ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Celem czyszczenia jest usunięcie nadmiernych łez, a następnie pozwolenie na to, by obszar, gdzie się gromadzą wyschnął. Możesz tez stosować specjalistyczne produkty dostępne w sklepach dla zwierząt, ale warto tutaj pamiętać, że w przypadku każdego psa każdy tego typu produkt może sprawdzić się lepiej lub gorzej - to zawsze bardzo indywidualna kwestia.