PoradyWetrzyj w poduszkę z pianki memory i zostaw na kilka minut. Brud i plamy z potu znikną

Wetrzyj w poduszkę z pianki memory i zostaw na kilka minut. Brud i plamy z potu znikną

Jak prać poduszki z pianki? fot. genialne.pl
Jak prać poduszki z pianki? fot. genialne.pl
Manuel
10.02.2023 19:00

Poduszki z pianki stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego - świetnie się sprawdzają dla zapewnienia komfortu szyi i pleców. Jednak sporym wyzwaniem dla wielu jest ich czyszczenie. Jak prać poduszki z pianki tak, żeby ich nie zniszczyć?

Co to takiego poduszka z pianki? Czym się różni od zwykłej?

Poduszka z pianki jest wykonana z poliuretanu. To specyficzny materiał, który kurczy się/rozszerza pod wpływem ciepła/zimna. Dzięki temu, gdy położysz głowę na takiej poduszce to bardzo dobrze się taka poduszka do niej dopasuje, a jednocześnie zapewni Ci odpowiednią miękkość. W praktyce to się rzeczywiście dobrze sprawdza i Ci, którzy mieli okazję korzystać z takiej poduszki, zazwyczaj gorąco je polecają. Choć są oczywiście wyjątki i osoby, które zdecydowanie wolą tradycyjne poduszki, to zawsze kwestia osobistych preferencji. Poduszki z pianki chwalą jednak przede wszystkim osoby, które mają jakieś problemy z szyją lub plecami (w rodzaju bólów i podobnych). W takich przypadkach robią one podobno ogromną różnicę, co potwierdzają różni zajmujący się takimi sprawami na co dzień.

Jak prać poduszki z pianki? fot. freepik
Jak prać poduszki z pianki? fot. freepik

Jak prać poduszki z pianki tak, żeby ich nie zniszczyć?

Zacznijmy od tego, czego absolutnie nie powinieneś robić, a co niestety często się zdarza. Przede wszystkim nie powinieneś prać takiej poduszki w pralce, bo to tak jakbyś się prosił, by przestała ona działać tak, jak powinna. Dalej będziesz w stanie na niej spać, ale jej pianka może już  nie reagować prawidłowo na ciepło i ciężar ciała tak, jak powinna. Takie poduszki najlepiej jest czyścić na 3 sposoby: za pomocą odkurzacza, sody oczyszczonej i poprzez pranie ręczne w misce:

  • za pomocą odkurzacza - jeśli na Twojej poduszce zebrał się kurz lub jakikolwiek brud, który jesteś w stanie usunąć odkurzaczem, to jest to zdecydowanie najlepsza metoda czyszczenia. Co ważne, dobrze jest to robić co jakiś czas nawet, jeśli wydaje Ci się, że na poduszce nie ma żadnego kurzu. Dlatego, że oprócz powierzchni mógł on przeniknąć (razem z roztoczami i różnymi bakteriami) do wnętrza poduszki. Potraktowanie jej okresowo odkurzaczem w bardzo prosty sposób rozwiązuje ten problem. Tylko pamiętaj, żeby przed odkurzaniem zdjąć z poduszki pokrowiec, bo podobno istnieją ludzie, dla których wcale to nie jest oczywiste;
  • za pomocą sody oczyszczonej - soda oczyszczona jest bezpieczną i zarazem skuteczną substancją, za pomocą której w łatwy sposób usuniesz wszelkie plamy na zewnętrznej warstwie poduszki. Wystarczy, że zrobisz prostą pastę z sody oczyszczonej i ciepłej wody i wetrzesz ją w poduszkę. Następnie pozostaw ją tak na kilka minut, a potem za pomocą ciepłej wody usuń wszelkie resztki;
  • pranie ręczne - w rzadkich przypadkach odkurzanie i stosowanie sody może nie wystarczyć i wtedy pozostaje pranie ręczne. Pamiętaj jednak, że nawet w takim przypadku nie powinieneś zanurzać poduszki z pianki całej w wodzie. Zamiast tego użyj wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu, aby wytrzeć zewnętrzną warstwę poduszki. Pod koniec takiego zabiegu poduszka powinna być wilgotna, a nie mokra. Pozwól jej naturalnie wyschnąć (nie susz jej na kaloryferze!).

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także