PoradyJeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki Fot. Genialne
Jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki Fot. Genialne
Manuel
06.12.2022 22:30, aktualizacja: 06.12.2022 23:01

Drzwi lodówki są otwierane niezliczoną ilość razy przez wiele lat. To obciąża uszczelkę, którą są od wewnątrz obklejone. Teoretycznie cały czas powinna ona pozostawać w idealnym stanie, aby urządzenie dobrze chłodziło i nie generowało niebotycznych rachunków za energię. Podpowiadamy, jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki.

Po czym rozpoznam, że drzwi lodówki nie są szczelne?

Jest kilka zasadniczych objawów, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Po pierwsze, ciepłe wnętrze. Jeśli drzwi Twojej lodówki nie są prawidłowo uszczelnione, najbardziej oczywistym objawem jest to, że wewnątrz lodówki nie będzie jakoś super zimno. Po drugie, jeśli ciepłe powietrze przesiąka do lodówki, skończy się to wysoką wilgotnością i skraplaniem się wody wewnątrz samej lodówki. Oznacza to szybsze psucie się nabiału i świeżych produktów, dodatkową pracę dla skraplacza, a nawet wycieki powstałe z nadmiaru wilgoci.

Ostatnim najbardziej charakterystycznym objawem jest to, że lodówka ciągle pracuje. Tak naprawdę lodówki wcale nie pracują nieprzerwanie. Powinny być chwile, kiedy lodówka ma temperaturę docelową lub niższą i wszystko cichnie. Jeśli Twoja lodówka pracuje ciągle, może to być znak, że uszczelka pozwala na dostawanie się ciepłego powietrza do środka i zimnego powietrza na zewnątrz.

jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki, fot. freepik
jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki, fot. freepik

Jak sprawdzić szczelność drzwi lodówki?

Zacznij od przeprowadzenia prostej inspekcji wizualnej. Przyjrzyj się dokładnie wszystkiemu wokół drzwi lodówki i zamrażarki. Szukasz każdego miejsca, gdzie uszczelka nie jest całkowicie dopasowana do drzwi lodówki. Pleśń, okruchy i inne małe resztki jedzenia mogą być wystarczające, aby zepsuć szczelną uszczelkę.

Test na szczelność drzwi lodówki z banknotem

A teraz czas na test banknotem. Zamknij drzwi lodówki na banknocie 10 zł lub małym kawałku papieru, zatrzymując go między uszczelką a lodówką. Powoli wyciągnij papier. Powinieneś czuć pewne napięcie, gdy to robisz; jeśli nie, uszczelka może być słaba lub uszkodzona w tym miejscu. Powtórz ten test na całej długości uszczelki, jeśli to konieczne. Pamiętaj, że niektóre pęknięcia i rozszczepienia mogą być trudne do wykrycia. Otwórz drzwi i sprawdź dokładnie całą wewnętrzną krawędź uszczelki przy użyciu palców, aby delikatnie rozciągnąć uszczelkę i poszukać uszkodzeń w obrębie fałd.

Jak naprawić uszczelkę drzwi lodówki?

Jeśli brud lub zanieczyszczenia uniemożliwiają prawidłowe uszczelnienie drzwi lodówki, wystarczy, że poddasz je dokładnemu (ale delikatnemu) czyszczeniu. Przy użyciu ciepłej wody z mydłem i miękkiej ściereczki do naczyń starannie wytrzyj uszczelkę i powierzchnię którą uszczelnia. Zwróć uwagę, aby delikatnie otworzyć palcami fałdy uszczelki, aby usunąć wszelkie okruchy.

Jeśli uszczelka jest pęknięta, rozdarta lub wypaczona, prawdopodobnie trzeba będzie ją wymienić. Usunięcie starej uszczelki powinno być dość proste - prawdopodobnie jest przymocowana przez kilka ukrytych śrub. Upewnij się, że uszczelka zastępcza miała szansę ogrzać się i przyjąć swój prawidłowy kształt po wysyłce (podgrzej lekko nową uszczelkę suszarką do włosów, aby była bardziej elastyczna).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także