NewsyW Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko-odpadami częściowo rozwiązany

W Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko‑odpadami częściowo rozwiązany

W Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko-odpadami częściowo rozwiązany
Manuel

12.01.2022 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ta sprawa dowodzi, że Duńczycy żyją na co dzień  w zupełnie innej rzeczywistości niż my Polacy. Potomkowie Wikingów właśnie stanęli przed potężnym problemem: co zrobić z odpadami po ekologicznych źródłach odnawialnej energii?

Siemens Gamesa/instagram
Siemens Gamesa/instagram

Nowoczesność - więc i nowoczesne problemy

W przeciwieństwie do Polski, gdzie znakomita część naszej energetyki jest jeszcze oparta na gazie i węglu w Danii już na ten moment ok. 50% wytwarzanej energii pochodzi z odnawialnych, ekologicznych źródeł. To niewątpliwie korzystne dla zdrowia obywateli i planety rozwiązanie zrodziło jednak zupełnie nowe problemy, o których nikt wcześniej nie pomyślał...

Siemens Gamesa/instagram
Siemens Gamesa/instagram

Kraj wiatraków

W Danii większość prądu wytwarzają poustawiane na polach ogromne turbiny wiatrowe. Wbrew temu, co niektórym może się wydawać, urządzenia te ulegają dość szybkiemu zużyciu i już po 20 latach nadają się jedynie na śmietnik. Co gorsza są one zbudowane z materiałów, których proces rozkładu jest niezmiernie długi.

Siemens Gamesa/instagram
Siemens Gamesa/instagram

"Co my z tym zrobimy?"

Duńczycy właśnie zaczęli wchodzić w okres, w którym kończy się czas eksploatacji wielu "wiatraków", a to oznacza niezmierzoną ilość odpadów. Badacze z różnych instytutów mnożą więc pomysły jak można by części turbin wiatrowych recyklingowo wykorzystać by zmniejszyć ilość odpadów. Najnowszym pomysłem jest przekształcanie łopat turbin w wiaty rowerowe (jak widać na zdjęciach). Planuje się także w najbliższej przyszłości wykorzystać je do budowy kładek dla pieszych, skateparków oraz ekranów akustycznych dla ruchu drogowego.

Siemens Gamesa/instagram
Siemens Gamesa/instagram

Poważny problem

Dla lepszego zobrazowania skali problemu warto na koniec dodać, że szacuje się, że do 2050 r. będzie prawie 40 milionów ton odpadów z globalnego przemysłu wiatrowego, które będą musiały być usunięte.

Siemens Gamesa/instagram
Siemens Gamesa/instagram

Jesteś zwolennikiem obecnych ekotrendów? Uważasz, je za ważne w swoim życiu?

STŁUCZONA DONICZKA? Przemień ją w BAŚNIOWY OGRÓD!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także