Widziałeś te małe dziurki w oknie samolotu? Są tam z jednego powodu
Jeśli kiedykolwiek siedziałeś na fotelu przy oknie w samolocie i przyjrzałeś się uważnie, są szanse, że zauważyłeś maleńki otwór w oknie. Jaką funkcję pełni taka dziurka w oknie samolotu?
Ta super ważna i potrzebna dziurka w oknie samolotu...
Możesz nam wierzyć lub nie, ale otwory w szybach okiennych mają za zadanie zapewnić wszystkim pasażerom samolotu bezpieczeństwo. Absolutnie nie są niczym groźnym. Wręcz przeciwnie. Wśród miłośników latania znane są jako otwory odpowietrzające, otwory upustowe, albo wykrwawiacze. Pomagają one regulować zmiany ciśnienia powietrza podczas wznoszenia się samolotów na wysokość, na której zwykle latają.
Na dużych wysokościach spada ciśnienie powietrza i poziom tlenu. Aby utrzymać komfort pasażerów, ciśnienie w kabinie i poziom tlenu są utrzymywane na poziomie wyższym niż otaczająca atmosfera. Jednak ta różnica ciśnień powoduje ogromne obciążenie okien. Aby pomóc w radzeniu sobie z ciśnieniem, okna samolotowe są skonstruowane w trzech odrębnych warstwach:
- Wewnętrzna szyba, której możemy dotknąć siedząc w samolocie, jest tylko powierzchowna;
- Środkowa i zewnętrzna szyba to warstwy, które regulują różnice ciśnień;
- Otwór upustowy znajduje się w szybie środkowej i sprawia, że szyba zewnętrzna przejmuje obciążenie wynikające z niskiego ciśnienia na zewnątrz, pozwalając na wyrównanie ciśnienia między kabiną pasażerską a szczeliną powietrzną między szybami;
Dzięki niej także możesz podziwiać widoki
Otwory odpowietrzające odgrywają również inną ważną rolę. Pomagają one zapobiegać zaparowaniu okien. Regulując temperaturę między wnętrzem a zewnętrzem, pozwalają nam cieszyć się niesamowitymi widokami podczas lotu.
To dzięki nim możesz podziwiać te wszystkie niesamowite świetlne pająki nocą. A także zabawnie wyglądające małe miasteczka, malowniczo rozłożone miedzy większymi i mniejszymi wzgórzami.
Generalnie warto zapamiętać, że nawet najmniejsze otwory zazwyczaj pełnią ważną rolę w samolocie. Są obecne tam, gdzie są, nie bez powodu. No chyba, że rzeczywiście doszło do jakiejś usterki, ale te prawie zawsze udaje się wyłapać obsłudze technicznej w trakcie międzylądowań danego samolotu.
A tutaj przeczytasz o samolotowym savoir-vivre.