PoradyLajfhakiWidzisz przewrócony pachołek na drodze? To ważny znak

Widzisz przewrócony pachołek na drodze? To ważny znak

przewrócony pachołek fot. getty images
przewrócony pachołek fot. getty images
Adrianna Trusiuk
24.09.2023 13:20

W trakcie jazdy samochodem widzisz, że na drodze leży przewrócony pachołek drogowy? Choć mogłoby wydawać się, że przywiał go wiatr czy ktoś po prostu postawił go tu przez przypadek, to ważny znak. Wyjaśniamy, co oznacza i jak zachować się w takiej sytuacji.

Pachołek drogowy to nieodłączny element remontów drogowych czy akcji ratowniczych. Postawiony na drodze czy tuż przy drodze, informuje, że powinno szczególnie uważać się na drogę lub wybrać inny przejazd. Zdarza się, że pachołki leżą dosłownie na środku drogi. W pierwszym odruchu mogłoby wydawać się, że to żart, jednak w większości przypadków to bardzo ważna informacja, której nie wolno ignorować.

Widzisz przewrócony pachołek na drodze? Miej się na baczności

Każdy, kto chce zdać prawo jazdy, zaczyna naukę od placu manewrowego, na którym to rozstawione są pachołki. To właśnie one wyznaczają granice łuku, a strącenie pachołka wiąże się z przerwaniem egzaminu. Poza placem manewrowym pachołki są wykorzystywane przez służby ratunkowe. W ten sposób ogradzają miejsce wypadku.

Zdarza się jednak, że z niewiadomych przyczyn pachołki są rozstawione na środku drogi. Najczęściej można spotkać je w okolicach terenów wiejskich czy tuż przy wjazdach do lasu w przypadku pożaru. Straż, chcąc ułatwić drodze nadjeżdżającym zastępom, rozkłada pachołki w celu ułatwienia dojazdu. Szpiczasty koniec pachołka wyznacza kierunek jazdy, dlatego też, jeśli zauważysz, że na drodze znajduje się przewrócony pachołek, pod żadnym pozorem go nie podnoś. W ten sposób możesz utrudnić interwencję.

Przewrócony pachołek, fot. Adobe Stock
Przewrócony pachołek, fot. Adobe Stock

Dlaczego straż rozstawia pachołki?

To rozwiązanie stosuje się w miejscach, w których to mogą wystąpić problemy z zasięgiem, a co za tym idzie, nawigacja może nie działać. Dlatego też straż wykorzystuje do tego pachołki. Polska to niejedyny kraj, w którym stosuje się to rozwiązanie, bowiem można je spotkać również w Niemczech. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie. Niektórzy drogowcy stawiają pachołki w miejscach, które nie nadają się do przejazdu, np. na bardzo dziurawej drodze. Widząc go w trakcie jazdy, powinniśmy zwolnić i upewnić się, że wybrana przez nas droga jest bezpieczna.

Przewrócony pachołek, fot. Adobe Stock
Przewrócony pachołek, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także