PoradyWiele osób, jak czyści monitor, robi jedną rzecz, która mu szkodzi

Wiele osób, jak czyści monitor, robi jedną rzecz, która mu szkodzi

Wydawałoby się, że nie ma nic trudnego w takiej kwestii, jak, jak czyścić monitor w laptopie czy komputerze stacjonarnym. Tymczasem wiele osób robi przy tym rzeczy, które ich sprzętowi szkodzą. W tym artykule dowiesz się co robić, a czego zdecydowanie nie powinieneś robić.

Jak czyścić monitor? fot. freepik
Jak czyścić monitor? fot. freepik
Manuel

10.12.2022 23:54

Ekran ekranowi nierówny...

Nie wszystkie monitory są jednakowe, więc niekoniecznie powinny być czyszczone w ten sam sposób. Dlatego przed podjęciem próby czyszczenia monitora należy koniecznie dowiedzieć się jakiego typu ekran mamy. Wyróżniamy przede wszystkim dwa:

  • Ekrany z powłoką szklaną. Nowsze komputery iMac i Macbooki mają szklaną powłokę, podobnie jak duże monitory CRT i zabytkowe telewizory.
  • Ekrany bez powłoki szklanej, które można znaleźć w większości komputerów z systemem Windows, wielu ekranach dotykowych i wyświetlaczach matowych. Mogą one zostać łatwo uszkodzone, jeśli nie są prawidłowo czyszczone.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ ekranu masz, użyj najmniej agresywnych metod czyszczenia, aby usunąć kurz i brud. Skupimy się na metodzie bezpiecznej dla obu typów, zwłaszcza, że jest ona tez najwłaściwsza dla większości laptopów i komputerów stacjonarnych w Polskich domach.

Jak czyścić monitor, fot. freepik
Jak czyścić monitor, fot. freepik

Najczęściej popełniane przy czyszczeniu błędy - czego absolutnie nie powinieneś robić

Aby zapobiec uszkodzeniu monitora komputerowego, przeczytaj poniższą listę rzeczy, których nie powinieneś robić przed rozpoczęciem czyszczenia,

  • Nigdy nie rozpylaj żadnych środków czyszczących ani zwykłej wody bezpośrednio na ekran monitora.
  • Do czyszczenia ekranu nie używaj ręcznika papierowego ani serwetki. Mogą one porysować powierzchnię i pozostawić kłaczki.
  • Do czyszczenia używaj wyłącznie wody destylowanej, zwłaszcza jeśli mieszkasz w rejonie o twardej wodzie. Minerały w wodzie mogą porysować ekran.
  • Zawsze wyłączaj monitor lub laptop przed czyszczeniem ekranu, aby zapobiec wstrząsom i uszkodzeniu ekranu.
  • Nie pozwól, aby wilgoć kapała do portów lub przycisków sterujących.
  • Nie szoruj ani nie wycieraj w kółko, co może spowodować nierównomierny nacisk na ekran i pozostawić za sobą uszkodzenia.
  • Nigdy nie używaj do czyszczenia monitora środków ściernych lub ostrych (amoniak, wybielacz, proszek do szorowania).

Jak czyścić monitor laptopa czy komputera?

Najpierw wyłącz i odłącz monitor lub laptop. Łatwiej jest wtedy dostrzec kurz i brud, a także tak jest bezpieczniej dla Twojego sprzętu. Delikatnie wytrzyj kurz i zanieczyszczenia za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Ten rodzaj ściereczki antystatycznej jest na tyle miękki, że nie porysuje powierzchni. Jeśli masz ściereczkę do czyszczenia okularów, są one wykonane z mikrofibry i doskonale nadają się do czyszczenia ekranu. Nie używaj ręczników, produktów papierowych lub innych drapiących ściereczek do wytarcia ekranu. Pozostawią one kłaczki i mogą spowodować zarysowania.  Nie naciskaj też mocno na ekran ani nie próbuj go szorować. Możesz go uszkodzić i spowodować odbarwienie, które pojawi się przy następnym włączeniu.

Teraz zwilż ściereczkę z mikrofibry wodą (najlepiej destylowaną). Użyj wystarczającej ilości wody , aby zwilżyć ściereczkę, nie pozostawiając jej jednak mokrej. Zwykła woda z kranu może pozostawić na ekranie osady mineralne, ale w razie potrzeby można użyć wody filtrowanej lub dejonizowanej zamiast destylowanej. Nie używaj amoniaku, alkoholu, acetonu ani innych żrących produktów. Mogą one łatwo uszkodzić ekran, zwłaszcza jeśli ma on matowe, antyodblaskowe wykończenie. Unikaj również użycia czegokolwiek z mydłem, ponieważ może to pozostawić osad. Delikatnie przetrzyj ekran wilgotną szmatką. Użyj bardzo szerokich pociągnięć, aby uniknąć smug na monitorze, i nie stosuj dużego nacisku.

Wytrzyj monitor do sucha przed podłączeniem go z powrotem. Jeśli masz inną ściereczkę z mikrofibry, która nie jest wilgotna, użyj jej do delikatnego osuszenia monitora. Jeśli nie, możesz pozwolić mu wyschnąć na powietrzu.

Ukryte funkcje przedmiotów, o których założę się, że nie słyszałeś!