NewsyWielorazowy papier toaletowy: ekologiczny fanatyzm czy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy?

Wielorazowy papier toaletowy: ekologiczny fanatyzm czy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy?

Wielorazowy papier toaletowy: ekologiczny fanatyzm czy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy?

26.09.2022 07:26

Coraz więcej osób z dużą chęcią przestawia się na ekologiczny tryb życia. Normą jest już segregacja śmieci, rezygnacja z używania jednorazowych reklamówek czy zaprzestanie kupowania oraz użytkowania plastikowych opakowań. Jednak niektórzy ludzie idą o krok dalej i w swoich łazienkach wieszają wielorazowy papier toaletowy.

kreativekustoms.yeg/instagram
kreativekustoms.yeg/instagram

Ekologiczna toaleta z wielorazowym papierem toaletowym

Używanie wielorazowych płatków kosmetycznych, pieluch dla dzieci, ręczników kuchennych czy chusteczek nie wywołuje kontrowersji. Jednak wielorazowy papier toaletowy może budzić pewien niesmak. Oczywiście ma on swoich przeciwników oraz zwolenników, którzy prowadzą zaciekłe dyskusje.

porterlees/instagram
porterlees/instagram

Za...

Niepodważalnym faktem jest to, iż wielorazowy papier toaletowy to środek w pełni ekologiczny i przyjazny środowisku. Warto dodać, że przeciętny Polak zużywa 18 rolek tradycyjnego papieru toaletowego rocznie. Natomiast, aby pokryć zapotrzebowanie całej Europy na chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne czy właśnie papier toaletowy, każdego dnia wycina się ok. 270 tys. drzew (z jednego drzewa o wadze ok. 450 kg można wyprodukować ok. 800 rolek papieru). Te liczby są naprawdę duże, a warto dodać, że prawdziwy rekordziści są w stanie zużyć jedną rolkę w ciągu dwóch dni!

Jeśli ciekawi Cię ile papieru tak naprawdę potrzebujesz, oblicz to przy pomocy specjalnego kalkulatora. Ponadto wielorazowy papier to oszczędność pieniędzy i duża ulga dla osób, które bardzo nie lubiły wyrzucać papierowych rolek po tym produkcie. ;)

...i przeciw

Przeciwnicy wielorazowego papieru uważają, że podczas jego użytkowania trudno zachować odpowiedni poziom higieny. Osadzają się na nim zarazki, bakterie, które bardzo łatwo można przenieść na sprzęty łazienkowe (po każdym skorzystaniu z toalety należy dokładnie wymyć ręce). Dodatkowo istotną kwestią jest miejsce przechowywania zużytego papieru, które musi być właściwie zabezpieczone. Kolejna sprawa to pranie papieru. Jeśli nie zrobisz tego właściwie, to drobnoustroje mogą przetrwać w pralce i rozprzestrzenić się na inne rzeczy. I co istotne ten ekologiczny papier wymaga częstszego uruchamiania pralki, a co za tym idzie zwiększa się zużycie wody oraz prądu.

pinterest
pinterest

Pranie wielorazowego papieru toaletowego to podstawa

Papier do wielorazowego użytku bez trudu kupisz w Internecie. Pojedyncze listki w formie małych szmatek wykonane są z bawełny, lnu, flaneli, tetry czy nawet flaneli z dodatkiem weluru. Jedna rolka starcza na ok. 3-5 lat. Zużyty papier trzeba przechowywać w osobnym pojemniku. Należy prać go w temperaturze 60°C (można dodatkowo zastosować też program płukania przed praniem właściwym). Do proszku można także dorzucić antybakteryjny dodatek, który uwalnia aktywny tlen i tym samym eliminuje drobnoustroje (działa też w temperaturze 40°C). Po praniu papier wystarczy wysuszyć i można ponownie używać. Wielorazowy papier możesz nawinąć na rolkę lub przechować w dowolnym pojemniku.

pinterest
pinterest
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także