Balkon i ogródOgródWielu Polaków popełnia ten błąd i sami zimą niszczą swój trawnik

Wielu Polaków popełnia ten błąd i sami zimą niszczą swój trawnik

Czy należy odśnieżać trawnik? fot. freepik
Czy należy odśnieżać trawnik? fot. freepik

19.01.2023 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zimą należy odśnieżać trawnik czy też można magazynować na nim śnieg zgarnięty z innych części podwórka? Okazuje się, że odpowiedź jest tylko jedna.

Usuwając nadmiar śniegu z podjazdu czy ścieżki, rzucamy go najczęściej na trawnik, gdyż tak jest nam najwygodniej. Niestety ta praktyka nie jest dobra. Tworzenie zasp na trawniku odbije się znacząco na jego kondycji. A chyba każdy chciałby mieć jak najładniejszą murawę.

Czy należy odśnieżać trawnik, fot. Unsplash
Czy należy odśnieżać trawnik, fot. Unsplash

1. Zagrożenie rozwojem chorób grzybowych

Zimą źdźbła trawy zamarzają. Natomiast przysypanie ich śniegiem sprawi, że po prostu się połamią. Natomiast kolejny problem może pojawiać się już na wiosnę. Topniejący śnieg sprawi, że trawnik może wręcz utonąć w kałużach wody. A taki stan rzeczy jest wręcz idealny do rozwoju chorób grzybowych.  Jedną z najpowszechniejszych jest pleśń śniegowa. Początkowo na trawniku zauważysz białe strzępki grzyba, które sprawiają, że źdźbła przybierają brunatny kolor. Ostatecznie murawa znacznie się przerzedza i tworzą się na niej nieestetyczne brązowe plamy.

2. Pogorszenie stanu pędów

Śnieg zalegający na trawie uszkadza jej pędy i osłabia strukturę komórek. W związku z tym wiosną murawa będzie odrastała zdecydowanie wolniej. Co więcej trawnik będzie wyglądał na dość mizerny, przesuszony oraz zaniedbany (mimo właściwej pielęgnacji).

Czy należy odśnieżać trawnik, fot. Unsplash
Czy należy odśnieżać trawnik, fot. Unsplash

Jak dbać o trawnik zimą?

Najbardziej niebezpieczny dla pędów jest lód.  Podczas mroźnych zim pokrywa on źdźbła. Wówczas tracą one dostęp do tlenu, a ich kondycja zwyczajnie się pogarsza. Dlatego bacznie obserwuj swój trawnik i postaraj się rozkuć lód, który pojawi się na źdźbłach. Co więcej staraj się nie deptać zimą trawnika, gdyż oszronione pędy są bardzo podatne na złamania i zniszczenia. I co najważniejsze: nie zasypuj murawy porcjami śniegu, który zgarniasz z innych obszarów podwórka.

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także