PoradyWiesz co oznacza tablica z literą E na drodze? Mało osób zwraca na nią uwagę

Wiesz co oznacza tablica z literą E na drodze? Mało osób zwraca na nią uwagę

tablica z literą E, fot. Freepik/Genialne.pl
tablica z literą E, fot. Freepik/Genialne.pl
Manuel

12.07.2023 16:42

Być może podczas jazdy samochodem rzuciła ci się w oczy tablica z literą E, umieszczona na białym tle. Przypuszczalnie nie masz bladego pojęcia co ona oznacza, nawet jeśli codziennie koło niej przejeżdżasz. Zaspokoimy twoją ciekawość i wszystko ci pokrótce wytłumaczymy.

Większość kierowców literkę E kojarzy głównie z oznaczeniem dróg krajowych i tras międzynarodowych. To stare oznaczenia, wprowadzone jeszcze za czasów PRL-u. Znacznie później na naszych drogach pojawiły się znaki z literą E na białym tle. Z roku na rok jest ich coraz więcej w naszym kraju i oznaczają one coś zupełnie innego.

Co oznacza tablica z literą E na drodze?

Ta tablica może cię o tyle zaskoczyć, że oznacza ona zakaz wjazdu. Czyli innymi słowy jest bardzo ważnym oznaczeniem, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Sęk jednak w tym, że zakaz ten odnosi się wyłącznie do ściśle określonych pojazdów. Cała reszta kierowców nie musi go przestrzegać. O jakie pojazdy chodzi? Znak ten odnosi się do ciężarówek, a konkretniej do tych, które przewożą materiały uważane za niebezpieczne. Wypadek takiego pojazdu mógłby doprowadzić na trasie do bardzo groźnej sytuacji. Obwarowane znakiem z literką E są często drogi (albo tylko jej odcinki), które są mocno zabudowane w krytycznych punktach, posiadają wąskie mosty lub dłuższe tunele. Gdyby w takich warunkach doszło do np. wypadku ciężarówki przewożącej gaz, to straty mogłyby być niewyobrażalnie wysokie. Stąd takie, a nie inne, ograniczenia dla ciężarówek. Chodzi po prostu o zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

tablica z literą E, fot. Freepik
tablica z literą E, fot. Freepik

Czy Polacy znają znaki drogowe? Ile ich właściwie jest na naszych drogach?

Obecnie, jeśli poruszasz się po polskich drogach, to teoretycznie powinieneś znać ok. 400 znaków. Jest to bardzo duża ilość, zwłaszcza jeśli dodamy, że w II RP w użyciu było ok. 30 znaków. Jeśli wierzyć różnym pojedynczym badaniom, to większość Polaków rozróżnia tylko kilkadziesiąt podstawowych znaków. A i one często sprawiają trudności. Wielu kierowców narzeka jednak nie tylko na mnogość znaków, ale też na to, ile ich naraz znajduje się na krótkim odcinku drogi. Może przydałyby się jakieś zmiany, które by to wszystko nieco uprościły...

tablica z literą e, fot. getty iimages
tablica z literą e, fot. getty iimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także