Wiesz, dlaczego folia aluminiowa ma matową i błyszczącą stronę? To nie przypadek
Czasem nawet najlepsze panie domu nie zwracają na to uwagi, ale jeśli dobrze się przyjrzysz, to zauważysz, że folia aluminiowa ma dwie strony. To nie kwestia przypadku czy funkcji ozdobnej. Każda z tych stron ma zupełnie inne zastosowanie. Jaka jest różnica między nimi? Być może ty też do tej pory używałeś folii w zły sposób? Kiedy stosować jedną, a kiedy drugą?
18.03.2023 16:35
Dwie strony jednej folii. Która do czego?
Folia aluminiowa to produkt spotykany w każdym domu. Używamy jej naprawdę wszechstronnie - najczęściej do pakowania lub pieczenia żywności, ale również do celów kosmetycznych (która pani nie słyszała o technice ściągania hybrydy z paznokci za pomocą sreberka?). Ma więc cały wachlarz najróżniejszych zastosowań, ale czy wiesz, że ich powodzenie zależy od tego, której strony folii użyjemy? Z jednej jest mocno błyszcząca, a z drugiej prawie zupełnie matowa. I tutaj może rodzić się w głowie pytanie - czy aby na pewno do tej pory prawidłowo używałem folii aluminiowej? Cóż, poznaj zastosowania ich obu i sam oceń ;)
Której strony powinniśmy używać podczas gotowania?
Kiedy gotujesz lub pieczesz, to jedzenie powinno być owinięte folią tak, aby matowa strona była na zewnątrz. Dlaczego? Otóż tylko tak będziesz mieć całkowitą pewność, że przygotowywany posiłek upiecze się równomiernie. Błyszcząca strona umiejscowiona w środku genialnie zatrzymuje ciepło. Oczywiście, jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, to i tak Twoja potrawa będzie gotowa - zwiększysz jednak ryzyko, że nie będzie tak dobra i tak doskonale przyrządzona.
No to do czego służy matowa strona folii aluminiowej?
O ile fatalnie sprawdzi się przy podgrzewaniu jedzenia, tak będzie idealna w jego przechowywaniu. Przedłuża okres przydatności do spożycia, ponieważ ogranicza dopływ ciepła do środka. A jak to się dzieje, że taka cienka folia ma dwie strony i dwa różne zastosowania? Różnica między nimi wynika z procesu produkcyjnego, który fachowo zwie się frezowaniem. Ku jego realizacji stosuje się ciepło i napięcie, aby rozciągnąć i ukształtować folię. Te dwie warstwy są dociskane do siebie i frezowane w tym samym czasie - w przeciwnym razie po prostu by pękły.