Wiosenny sposób na pozbycie się wszystkich robaków ze swojego domu
Zobacz, jak pozbyć się robaków z domu. Zrobisz to skutecznie podczas wiosennych porządków. Dodatkowo wystarczą do tego tylko ekologiczne środki.
W naszych domach i mieszkaniach lubią bytować przeróżne insekty. Najczęściej dostają się przez rury kanalizacyjne, szczeliny w drzwiach czy oknach. Dodatkowo robaki przynoszą zwierzęta w swojej sierści ze spacerów, a także my samy (na brudnych butach czy skórze). Jeżeli w miarę szybko ich nie wykwaterujesz, to one pospiesznie złożą jaja i szybko się rozmnożą. A wtedy samodzielnie nie wygrasz już tej batalii i będziesz musiał poprosić o pomoc specjalistów.
Jakie insekty mogą zamieszkać w domu?
- Pluskwy: do Twojego domu sprowadzić je Ty sam na swojej skórze lub w bagażu. Te małe insekty (długość ciała ok. 4-6 mm) żerują w nocy i uwielbiają krew ludzi oraz zwierząt. Dodatkowo ciężko je zauważyć gołym okiem. Skutecznie chowają się w szwach materacu, tapicerce kanap czy fałdach zasłon.
- Roztocza: tych pajęczaków nie zobaczysz gołym okiem, bo mają mikroskopijne rozmiary. One lubią kurz, a także wilgotne i ciepłe miejsca. Jest ich dość dużo w materacach i pościeli. Wywołują alergie, katar sienny, a także powodują problemy skórne.
- Karaluchy: są wszystkożerne i prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ich nie zauważysz, a wychodzą z rur i kanalizacji nocą. Zwabia je brud, resztki jedzenia, wilgotne i ciepłe miejsca.
- Rybiki cukrowe: to owady, które nie mają skrzydeł. Najczęściej można spotkać je w łazience. Lubią wilgotne, dość ciemne i ciepłe miejsca. Zjadają skrobię, papier czy klej organiczny.
- Prusaki: zwabia je gnijące jedzenie, resztki rozkładającej się żywności czy ogólny brud. Żerują nocą i przenoszą zarodniki pleśni, a także salmonellę.
- Mole ubraniowe: są małe (długość ciała pomiędzy 6 a 11 mm) i uwielbiają wszelkie materiały tekstylne, a także dywany. Dodatkowo mole futrzane gustują w futrach, pierzu, wełnie i książkach.
- Mkliki mączne: to gatunek motyla. Jego larwy możemy przynieść do domu wraz z zakupioną żywnością. Szczególnie lubią mąkę, cukier i kasze. Rozpoznasz je po pajęczynach wewnątrz produktów sypkich.
Jak skutecznie pozbyć się robaków z domu?
- Jednym z patentów na pozbycie się pluskiew jest cytryna. Jej sok wymieszaj z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj wszelkie newralgiczne miejsca. Te insekty nie lubią także zapachu goździków oraz kurkumy.
- Aby zapobiec namnażaniu się roztoczy, ważne jest regularne wietrzenie materacy, pościeli oraz zasłon. Co więcej, poszewki warto prać w wysokiej temperaturze (ok. 60 stopni Celsjusza). Pomoże także odkurzanie dywanów.
- Karaluchy zwabia zapach piwa. Nalej je na zakrętkę i poczekaj, aż robaki skonsumują płyn. Wówczas padną martwe utopione w piwie. Na koniec najlepiej będzie, jak spalisz martwe karaluchy.
- Na rybiki zrób prostą pułapkę. Przygotuj słoik i oklej go taśmą samoprzylepną. Następnie na dno słoika wsyp substancję, która zwabi rybiki (cukier bądź skrobia). Przyciągnięte aromatem specjałów, rybiki wejdą do słoika po jego zewnętrznych ściankach. Jednak nie będą w stanie wydostać się z pułapki po śliskich, wewnętrznych ściankach szkła.
- Na prusaki przygotuj sypką pułapką. Najpierw wysusz groch i rozdrobnij go na pył. Do niego dodaj cukier oraz gips. Taki specyfik rozsyp w miejscu, gdzie pojawiają się prusaki. Zobaczysz, że po jego zjedzeniu, robaki szybko odejdą z tego świata.
- Mole odzieżowe odstrasza nie tylko zapach lawendy. One nie lubią też aromatu cedru. W związku z tym swoje ubrania zawieś na wieszakach wykonanych z tego drewna. Możesz też przeszlifować papierem ściernym wieszaki, które masz w domu i w te chropowate miejsca wetrzeć olejek cedrowy.
- Produkty zainfekowane przez mkliki mączne szybko usuń. Następnie wszystkie sypie produkty koniecznie przesyp po szklanych pojemników. Tam owady nie będą miały szansy się dostać. Wymyj też szafki i przetrzyj je octem oraz olejkiem lawendowym.