Wiosną zacznij zasilać swoje rośliny doniczkowe tą domową odżywką

Samodzielnie zrobiona domowa odżywka do kwiatów sprawi, że wszystkie Twoje rośliny doniczkowe zaczną bujnie rosnąć. To najlepszy nawóz.

domowa odżywka do kwiatów fot. genialne.pl
domowa odżywka do kwiatów fot. genialne.pl

Rośliny, które wzrastają w doniczkach mają dostęp do małej ilości gleby i tym samym składników odżywczych. Dlatego wszelkie mikroelementy należy im dodatkowo dostarczać. Rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują  potasu, azotu, fosforu, żelaza czy cynku.

domowa odżywka do kwiatów, fot. Freepik
domowa odżywka do kwiatów, fot. Freepik

Jak prawidłowo nawozić rośliny domowe?

  • Nawozy stosuj tylko w okresie wegetacji poszczególnych roślin (zwykle jest to okres od marca do września). Nie zasilaj roślin jeżeli pozostają one w stanie spoczynku.
  • Odżywiaj tylko te kwiaty, które mają już mocne i solidne korzenie. Nigdy nie stosuj nawozów zaraz po przesadzeniu roślin lub w przypadku młodych sadzonek.
  • Największymi pożeraczami nawozów są rośliny kwitnące. Je należy zasilać raz w tygodniu.
  • Większość roślin dokarmiamy raz na dwa lub trzy tygodnie. Wyjątkiem są kaktusy i sukulenty. Je zasilaj tylko raz w miesiącu.

Skorupki jaj

One są doskonałym źródłem wapnia. Ten nawóz pokochają rośliny, które lubią podłoże o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Możesz pokruszone skorupki zakopać w ziemi lub zmielić je na proszek, a następnie wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby.

Skórka banana

Dostarczy roślinom fosforu, siarki, potasu czy magnezu. Wystarczy wysuszyć ją w piekarniku, a następnie pokruszyć i zakopać w glebie.

Fusy po kawie

Po wypitej kawie nie wyrzucaj fusów. Dolej do nich wody i po prostu podlej swoje rośliny doniczkowe. Nawóz z fusów uszczęśliwi kwiaty kochające kwaśne podłoże (np. paprocie, storczyki, anturium).

Łupiny orzechów włoskich

One kryją w sobie moc składników odżywczych (żelazo, cynk, mangan, potas, fosfor, magnez). Nawóz z łupin orzech będzie idealny do roślin kwitnących oraz tych, które posiadają dekoracyjne liście. Dobrze wpłynie także na rozwój storczyków czy sukulentów.

Woda po gotowaniu makaronu

Woda po gotowaniu makaronu zawiera skrobię, pierwiastki oraz składniki odżywcze, które są potrzebne roślinom do tego, aby zdrowo rosły. Najważniejsze jest jednak, aby nie zawierała soli. Kiedy ugotujesz makaron, to najpierw poczekaj, aż woda wystygnie, a później podlej swoje rośliny.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu