Wirujący obraz wprowadza zamęt w głowie. Tylko wybrani są w stanie odczytać liczbę
Złudzenie optyczne wywołało niemałe zamieszanie wśród internautów. Wszystko przez to, że próbowali doszukać się liczb ukrytych w biało-czarnej spirali. Okazuje się, że nie każdy jest w stanie je zobaczyć, a brak takiej umiejętności może przysporzyć w życiu niemałych problemów.
28.10.2023 11:57
Biało-czarne ułożone w spiralę paski o różnej szerokości, a wśród nich ukryte liczby. Jedni widzą je od razu, a inni mogą patrzeć na obrazek godzinami i nie zobaczą nic. Jeśli złudzenie optyczne jest dla ciebie nie do pokonania, powinieneś uważać przy wykonywaniu niektórych czynności.
Dlaczego złudzenie optyczne podzieliło internautów?
Zagadkę wykorzystującą złudzenie optyczne opublikował na platformie X (dawniej Twitter) użytkownik @Benonwine. Zamieścił w swoim poście spiralę z ukrytymi liczbami i zapytał członków społeczności, czy je widzą. To wystarczyło, by wywołać lawinę komentarzy. Niektórzy oczywiście nic nie dostrzegli. Ci, którzy zdołali wypatrzeć liczby, nie byli natomiast zgodni co do tego, ile ich jest (jedni widzieli ich pięć, a inni aż siedem). Niektórzy przyznawali się, że część numerów jest bardziej zgadywanką niż tym, co faktycznie zobaczyli.
Na czym polega sekret wirującego obrazu?
Zagadka z wirującym obrazem wykorzystuje złudzenie optyczne, by zbadać wrażliwość na kontrast. Jest to zdolność, która obok ostrości ma duży wpływ na to, jak widzimy. Wrażliwość na kontrast jest bowiem zdolnością do dostrzegania wyraźnych konturów obiektów lub identyfikowania różnic (nawet drobnych) w odcieniach i wzorach. Jak pewnie się domyślasz, zagadka z wirującym obrazem opiera się właśnie na zmianie odcieni. Cyfry są nieco jaśniejsze od czarnych pasków, ale zobaczą to tylko osoby z wyższą wrażliwością na kontrast.
Czy trzeba się martwić wynikiem tego testu?
Niska wrażliwość na kontrast może być w niektórych przypadkach kłopotliwa. Może się to objawiać na różne sposoby. Znasz osoby, które często potykają się o stopnie schodów lub krawężniki? Wcale nie są nieostrożne, ale po prostu nie widzą precyzyjnie przeszkód z powodu małej wrażliwości na kontrast. Innym przejawem świadczącym o nieprecyzyjnym widzeniu są trudności z przeczytaniem tekstu, gdy czcionka i tło mają podobny kolor. Czy należy się tym martwić? Na pewno warto zdawać sobie z tego sprawę i zachować ostrożność w niektórych sytuacjach. Osoby z niską wrażliwością na kontrast nie powinny np. prowadzić auta po ciemku, w czasie deszczu oraz gdy występuje mgła.