PoradyLajfhakiWlej do wody i podlej pelargonie. Kolorowych kwiatuszków nie będziesz w stanie zliczyć

Wlej do wody i podlej pelargonie. Kolorowych kwiatuszków nie będziesz w stanie zliczyć

pelargonie, fot. Genialne
pelargonie, fot. Genialne

05.08.2023 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pelargonie to kwiaty, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są często wybierane jako rośliny balkonowe. Jeżeli poszukujesz skutecznego sposobu na nawożenie tych kwiatów, właśnie je znalazłeś. Podpowiadamy, czym odżywić pelargonie, aby wręcz wybuchnęły ogromem kwiatuszków.

Możliwe, że zaskoczy cię ta informacja, że doskonałym nawozem dla tych kwiatów jest... mleko. Nie powinno to jednak dziwić, bowiem mleko jest bogate w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rozwój roślin. Zastanawiasz się, jak podlewać nim pelargonie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jak nawozić pelargonie?

Zaskakuje cię, jak to jest, że sąsiadce z balkonu obok tak bujnie kwitną kwiaty, podczas kiedy twoje są liche? Cóż, na pewno nie chodzi tu o dostęp do słońca — skoro macie sąsiadujące balkony, to wasze roślinki mają go tyle samo. Zapewne sęk tkwi więc w czymś zupełnie innym. Spróbuj zmienić taktykę uprawy. Na początek zrezygnuj z chemii i gotowych nawozów. Przecież z powodzeniem możesz przygotować własne odżywki do roślin. Wypróbuj sprawdzony sekret ogrodników na bujne pelargonie. Do ich nawożenia użyj mleka.

dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie fot. genialne.pl
dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie fot. genialne.pl

Mleko do pelargonii? A cóż to za pomysł?

Mleko to produkt o wielu właściwościach, który okazuje się być uniwersalny. Można z niego przygotować domowy nawóz do pelargonii, a jest to naprawdę proste! Wystarczy, że połączysz 1 szklankę mleka z 3 lub 4 szklankami wody. Taką mieszanką podlewaj pelargonie raz w miesiącu. Innym patentem jest również wykorzystanie drożdży. Jak je zastosować? Weź 10 g suchych drożdży i rozpuść je w litrze wody. Dodaj szczyptę cukru, który wzmocni działanie odżywki. Nawoź nią kwiaty raz w miesiącu. Możesz też zastosować zmielone skórki od banana, a także fusy po wypitej kawie.

Nawóz do pelargonii możesz zrobić samodzielnie. Fot. Freepik
Nawóz do pelargonii możesz zrobić samodzielnie. Fot. Freepik

Co powinny zawierać dobre nawozy?

Pelargonia, aby mogła prawidłowo rozwijać się i kwitnąć, musi otrzymywać odpowiednie ilości minerałów, witamin oraz innych składników odżywczych. Właśnie dlatego, nawozy, które są stosowane do jej pielęgnacji, powinny zawierać te składniki w odpowiednich proporcjach:

  • azot: jego głównym zadaniem jest stymulowanie wzrostu masy zielonej, co jest kluczowe dla zdrowia i wyglądu rośliny;
  • żelazo: które usprawnia proces fotosyntezy, dzięki czemu roślina może efektywnie przyswajać energię słoneczną;
  • potas i wapń: te dwa minerały gwarantują długotrwałe wzmocnienie rośliny, co pozwala jej lepiej radzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi;
  • fosfor i siarczan magnezu: to kolejne dwa składniki, które przyspieszają kwitnienie i tworzenie pąków, co jest kluczowe dla estetyki rośliny;
  • cynk: jest kolejnym składnikiem, który aktywuje kwiecie do rozwoju, co przekłada się na bujne kwitnienie;
  • bor: odpowiada za wzrost rośliny, co jest niezbędne dla jej prawidłowego rozwoju.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także