PoradyLajfhakiWlej to do storczyka, a suche pąki przestaną straszyć!

Wlej to do storczyka, a suche pąki przestaną straszyć!

Dlaczego storczyk usycha? Fot. Genialne.pl
Dlaczego storczyk usycha? Fot. Genialne.pl
13.02.2023 08:00

Choć storczyk to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji kwiatów doniczkowych, czasem zdarza się, że nie wygląda tak, jak byśmy tego chcieli. Ma spłowiałe i zmarszczone liście, nie zakwita lub – jeśli tylko wypuści pąki – natychmiast usycha. Dlaczego tak się dzieje? Ta roślina może wymagać od nas więcej niż tylko stałego dostępu do wody i światła. Jeśli zauważasz usychające pąki storczyka, jak najszybciej przygotuj i zaaplikuj mu tę domową miksturę – odżywi go i skutecznie wzmocni, a jej sporządzenie nie jest ani zbyt skomplikowane, ani kosztowne.

Dlaczego storczyk usycha?

Jest niedrogi, a bardzo gustowny, co sprawia, że chętnie kupujemy go jako ozdobę do naszych domów, ale też w ramach prezentu dla bliskich nam osób. Pięknie zdobi każdy parapet czy komodę, a zwykle nie wymaga, aby poświęcać mu zbyt dużo uwagi. Wystarczy, aby go:

  • nie przelewać, ani nie przesuszać;
  • trzymać w miejscu dobrze naświetlonym, ale nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
  • nie narażać na przeciągi ani drastyczne wahania temperatury.

Czasem jednak możemy trafić na wyjątkowo delikatnego i wymagającego storczyka, który - pomimo zapewnienia mu powyższych warunków - i tak usycha. To znak, że trzeba go wzmocnić. Jak?

Obraz

Jak uratować storczyka, który usycha?

Złotym środkiem na „reanimację” storczyka, okazuje się być… napar z czosnku! Aby go przygotować, wystarczy, że przygotujesz:

  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 szklankę wody.

Zalej cząstki tego warzywa wodą i odstaw w zacienione miejsce na około 2 doby. Następnie wyciągnij ząbki z mikstury i dolej do niej 1 szklankę świeżej wody. Wymieszaj dokładnie i podlej kwiatka. Sprawdź, jak zareaguje na taką odżywkę i jeśli próba się powiedzie, stosuj ją raz w miesiącu. Taki "nawóz" możesz stosować również dla innych kwiatów, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne, jak storczyk.

Czasem - zwykle na skutek naszego zaniedbania - nasza roślina nie czuje się najlepiej. Jeśli zauważyłeś, że jest w gorszej kondycji  - spróbuj zaaplikować jej specjalny syrop dla storczyka - nie dostaniesz go w aptece, zrób go sam!

Obraz

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, storczyki warto też nawozić! Świetnie sprawdza się ta odżywka zrobiona ze skórek banana!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także