PoradyWłóż je na dno doniczki. Odprowadzą nadmiar wody i korzenie nie zgniją

Włóż je na dno doniczki. Odprowadzą nadmiar wody i korzenie nie zgniją

Filtr do kawy w doniczce. Fot. Freepik.com
Filtr do kawy w doniczce. Fot. Freepik.com
Manuel
01.03.2023 15:18

Kiedy poznasz ten prosty trik, będziesz już zawsze stosować go w pielęgnacji swoich domowych roślinek. Filtry do kawy sprawią, że Twoje kwiaty będą dużo lepiej odprowadzać wodę i jednocześnie zabezpieczysz też ich korzenie przed gniciem.

Kiedy nie ma się ręki do kwiatów doniczkowych, z pomocą przychodzą... filtry do kawy!

Kwiaty są piękną ozdobą każdego domu, ale nie każdy radzi sobie z dbaniem o nie i ich piękny rozwój. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które "nie mają do tego ręki", to warto byś skorzystał z różnych sztuczek, które poprawiają zdrowie i kondycję kwiatów przy minimum umiejętności i wysiłku.

Dzisiaj pokażemy Ci, jak w łatwy sposób możesz posłużyć się zwykłymi filtrami do kawy i jak dużą różnicę mogą one zrobić Twoim ukochanym roślinkom. Być może w końcu będziesz miał się czym pochwalić przed sąsiadami!

A pile of freshly ground coffee in a filter isolated on a white background
A pile of freshly ground coffee in a filter isolated on a white background

Filtry do kawy zabezpieczą Twoje kwiaty

Jeśli jesteś choć odrobinę doświadczonym ogrodnikiem, to pewnie (zanim przesadzisz kwiaty do właściwej doniczki, w której mają rosnąć) rozsypujesz na jej dnie kilka w miarę drobnych kamyków. I jeśli na te kamienie trafi bezpośrednio gleba, to będzie przez nie przepływała woda w trakcie podlewania. To świetne zabezpieczenie przed tym, aby korzenie kwiatka nie zgniły.

Jednak dość często zdarza się, że w miarę podlewania z roślinką dzieje się coś nie tak - nawet pomimo tego, że jej korzenie i ziemia są zabezpieczone przed zbyt dużą ilością wody. Może być tak, że kanały, którymi ścieka, zatykają się różnymi drobinkami. Mogą to być zarówno cząsteczki gleby, jak i różnorakie zanieczyszczenia. Wtedy powstaje poważny problem z odprowadzaniem wilgoci. Co gorsza, często nie da się tego zauważyć od razu.

filtry do kawy kwiaty, fot. freepik
filtry do kawy kwiaty, fot. freepik

I tutaj z pomocą przychodzą właśnie filtry do kawy!

Dzięki nim nie narazisz swoich kwiatów na to, że kiedykolwiek będą miały za dużo wody. Wystarczy bowiem, że - przy przesadzaniu rośliny do nowej doniczki - na ułożoną na spodzie warstwę kamyków położysz taki jednorazowy filtr. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to może on być nawet używany. Biorąc pod uwagę dobroczynny wpływ fusów z kawy na rośliny, na pewno nie zaszkodzisz w ten sposób swoim kwiatom. Kiedy już położysz filtr, to po prostu tak jak zwykle osadź kwiatek w doniczce. Możesz być pewien, że za ten drobiazg umieszczony na dnie, Twoja roślina odwdzięczy Ci się tym, że wyrośnie na piękną i zdrową.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także