PoradyWłóż jedną rzecz do garnka, a ryż nie będzie przywierał ani się sklejał

Włóż jedną rzecz do garnka, a ryż nie będzie przywierał ani się sklejał

Wiele osób zastanawia się jak właściwie powinno się gotować ryż, by nie przywierał do garnka i by się nie sklejał? Niektórzy pomimo wielu lat doświadczenia w kuchni nie opanowali tej sztuki do dzisiaj. Podpowiemy Ci parę sztuczek, które pomogą Ci poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Jak gotować ryż by się nie sklejał fot. freepik
Jak gotować ryż by się nie sklejał fot. freepik
Manuel

30.12.2022 16:41

Jak gotować ryż by się nie sklejał?

Miękki, kleisty i grudkowaty ryż zazwyczaj oznacza, że przed gotowaniem ziarna pokryte były luźną skrobią lub ryż został ugotowany w zbyt dużej ilości wody. Ale nie obawiaj się, istnieją proste rozwiązania tych problemów, dzięki którym przygotowanie idealnej miski ryżu na parze nie jest wcale takie nieosiągalne.

Stosunek wody do ryżu

Ilość wody potrzebnej do gotowania ryżu zależy od rodzaju metody gotowania, którego użyjesz, sprzętu i rodzaju ryżu, który masz. Różne urządzenia, takie jak użycie rondla lub kuchenki do ryżu, będą wymagały różnych ilości wody do ugotowania tej samej ilości ryżu. Podobnie, ilość potrzebnego płynu będzie różna dla ryżu brązowego i białego. Nawet różne rodzaje białego ryżu, takie jak długoziarnisty, krótkoziarnisty i basmati, będą potrzebowały różnych ilości wody.

Jako ogólną zasadę można użyć 1-1,2 szklanki wody na 1 szklankę białego ryżu krótkoziarnistego. W przypadku ryżu białego długoziarnistego może być konieczne użycie nawet 1,5 do 2 szklanek wody. Możesz nie uzyskać takich samych wyników, postępując dokładnie według przepisu, chyba że masz ten sam rodzaj ryżu i dokładnie te same ustawienia. Oznacza to, że być może będziesz musiał trochę poeksperymentować, aby znaleźć dokładną proporcję, która będzie dla Ciebie odpowiednia. I jeśli nie podano inaczej, użyj zimnej wody zamiast gorącej lub wrzącej.

jak gotować ryż by się nie sklejał, fot. freepik
jak gotować ryż by się nie sklejał, fot. freepik

Płukanie ryżu

Wypłukanie dodatkowej skrobi z ryżu przed gotowaniem jest kluczowym krokiem do uzyskania puszystego ryżu. Luźne skrobie, które nie są wypłukane, powodują, że ziarna ryżu przyklejają się do siebie po ugotowaniu. Dodatkowa skrobia pochodzi z samych ziaren. Podczas transportu ziarna ryżu ocierają się o siebie, co powoduje ścieranie się zewnętrznych skrobi. Te skrobie stają się lepkie po wprowadzeniu do wrzącej wody i przyklejają się do ryżu, ponieważ wchłaniają wodę.

Aby przepłukać ryż, należy umieścić nieugotowany ryż w dużej misce wypełnionej zimną wodą. Użyj swoich (umytych) rąk, aby wymieszać i zawirować ryż wokół. Wyrzuć mętną wodę (to skrobia!) i zachowaj ryż, używając sita lub trzymając dłonie na krawędzi miski, aby powstrzymać ryż przed wypadnięciem. Powtórz proces jeszcze 2-3 razy, aż woda będzie przejrzysta.

Masło klarowane, olej rzepakowy i olej kokosowy

W tym by ryż nie przywierał do garnka może Ci dodatkowo pomóc masło klarowane. Po prostu najpierw na dnie garnka rozpuść masło klarowane, a dopiero potem wsyp ryż. Wymieszaj masło z nim tak, by oblepiało dokładnie ziarnka. A następnie gotuj go tak jak zawsze. Wiele osób zamiast masła stosuje olej rzepakowy, a jeszcze inni olej kokosowy. Warto sprawdzić samemu wszystkie 3 metody, bo będą one zmieniały nieco smak ryżu. Wybierz tę , która odpowiada Ci najbardziej.

Sztuczka z cytryną

Jeśli nadal masz problem z przyklejającym się ryżem możesz spróbować sztuczki z sokiem z cytryny. wlej sok z połówki cytryny do wody, w której gotujesz ryż. Wpłynie to niestety na smak ryżu, ale według wielu osób nadaje mu to dodatkowy, przyjemny aromat. Możesz tez spróbować wrzucić do gotującego się ryżu kawałek skórki z cytryny.

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Mamy prosty i sprawdzony sposób!