PoradyLajfhakiWoda zbiera się w lodówce? Wystarczy zrobić jedną rzecz, a problem zniknie

Woda zbiera się w lodówce? Wystarczy zrobić jedną rzecz, a problem zniknie

woda zbiera się w lodówce fot. genialne.pl
woda zbiera się w lodówce fot. genialne.pl
06.06.2023 11:03

Lodówka powinna przede wszystkim chłodzić, jednak co kiedy pojawi się w niej woda? Nie jest to powód do wzywania fachowca, ponieważ samodzielnie rozwiążesz ten problem. Podpowiadamy jak zaradzić domowym sposobem na wodę w lodówce.

Najczęściej lodówki bez systemu No Frost, czyli kontroli poziomu wilgoci oraz zapobiegania osadzaniu się szronu mają problem ze zbierającą się wodą. Często pojawia się ona na tylnej ściance oraz komorach lodówki. Główny winowajca to zatkany odpływ odszraniania.

Jak odetkać otwór spustowy?

Odpływ to tak naprawdę mała dziurka połączona z rurką spustową i znajduje się z tyłu lodówki, a  konkretnie nad szufladą na warzywa. Do jej zadań należy odprowadzanie wody z lodówki, jednak nie robi tego, ponieważ najczęściej bywa zatkana przez m.in. osad lub resztki jedzenia. Wystarczy wziąć przetykacz do czyszczenia odpływu skroplin, który zazwyczaj jest dołączany do każdej zakupionej lodówki. Użycie tego przetykacza jest ważne, ponieważ dzięki niemu woda może znowu prawidłowo przepływać oraz odparowywać. Natomiast jeśli nie ma go pod ręką, to należy użyć drucika, a nie próbować przetkać otworu za pomocą wykałaczek. Często mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Obraz

Jak udrożnić zatkany odpływ, aby woda nie zbierała się w lodówce?

Jeśli zastosowanie przepychacza nie pomogło, to należy przejść do bardziej inwazyjnych metod. Na początku warto przygotować roztwór z wody i sody oczyszczonej, który należy wprowadzić do rurki za pomocą strzykawki. Czynność tą należy wykonywać bardzo powoli do momentu, kiedy woda pojawi się w misce odpływowej. Jeśli wypłynie, to mamy pewność, że otwór spustowy został prawidłowo odetkany i zbierająca się woda w lodówce zniknie.

dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages
dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages

Co kiedy lodówka się nie domyka?

Ze względu na częste i długie używanie uszczelka w drzwiach lodówki może stać się porowata oraz sztywna, przez co nie będzie skutecznie domykała drzwi. Jej stan może pogarszać też woda, która często skrapla się w okolicy uszczelki. Dlatego, jeśli nie ma ona żadnych dziur, to należy dokładnie ją umyć i wytrzeć do sucha. Następnie nasmarować odpowiednim preparatem lub balsamem do ust.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także