20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę
Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie.
06.09.2021 | aktual.: 06.09.2021 08:07
Rośliny oczyszczające powietrze
Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, które można uznać za naturalne oczyszczacze powietrza.
Znalazły się na niej m.in.: paprotki, chryzantemy, draceny, zielistka Sternberga, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, gerbera Jamesona czy chamedora. Te gatunki wyłapują oraz neutralizują unoszące się w powietrzu cząsteczki formaldehydu, benzenu, trichloroetenu czy amoniaku. Dodatkowo skrzydłokwiat pochłania dym papierosowy, a bluszcz neutralizuje nieprzyjemne zapachy i zarodniki pleśni.
Rośliny poprawiające jakość snu
Jeśli cierpisz na problemy związane z zasypianiem, ustaw na parapecie w swojej sypialni: rumianek, gardenię, jaśmin, męczennicę, lawendę bądź aloes. Te rośliny zagwarantują spokojny i relaksujący sen, a także złagodzą wszelkie napięcia.
Co ciekawe, udowodniono, że zapach jaśminu zmniejsza stres, woń męczennicy koi nerwy, a jej kolorowe kwiaty wpływają na poprawę nastoju. Warto wspomnieć, że aloes pochłania dwutlenek węgla, więc warto dołączyć go do swojej zielonej kolekcji.
Rośliny zwiększające wilgotność powietrza
Niedostatecznie wilgotne powietrze w mieszkaniu czy domu powoduje wysuszenie błon śluzowych, trudności z oddychaniem, a także wpływa na znaczne pogorszenie się kondycji skóry. Dodatkowo wywołuje kaszel i sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na atak drobnoustrojów. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić ok. 40-60%. Na takim poziomie pomogą ją utrzymać: skrzydłokwiat, zielistka, palma areka, epipremnum złociste. Dodatkowo te naturalne nawilżacze, nasycają powietrze tlenem oraz tworzą w naszym otoczeniu przyjazny mikroklimat.
Rośliny pochłaniające wilgoć
Dla naszego organizmu równie niebezpieczna co suche powietrze jest także nadmierna wilgotność (przekraczające 60%). Powoduje ona kłopoty z zasypianiem, koncentracją, utrudnia naukę i pracę zdalną. Ponadto sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni, a także zaostrza objawy alergii i chorób układu oddechowego. Z nadmiarem wilgoci skutecznie poradzą sobie: sukulenty, sansewieria, paprocie, wilczomlecze.
Rośliny odstraszające owady
Wraz z nadejściem wiosny w naszych domach zaczynają pojawiać się owady, które są w stanie uprzykrzyć życie wszystkim mieszkańcom. Aby je skutecznie odstraszyć, nie musisz inwestować w chemiczne środki. Wystarczy, że w pomieszczeniach ustawisz: miętę (nie lubią jej komary), lawendę (nietolerowana przez mole i komary), pelargonię pachnącą (odstrasza muszki, komary, mole), rozmaryn (unikają go komary).
Które z tych roślin posiadasz na swoich parapetach?