PoradyWracając z urlopu, wkładam do walizki 1 mały gadżet. Zapominam o smrodzie i stęchliźnie

Wracając z urlopu, wkładam do walizki 1 mały gadżet. Zapominam o smrodzie i stęchliźnie

Żel krzemionkowy jest niezastąpiony w czasie podróży. Fot. Freepik/Pixabay
Żel krzemionkowy jest niezastąpiony w czasie podróży. Fot. Freepik/Pixabay
09.07.2023 10:39

Można znaleźć je w kartonach z butami lub w nowych torebkach czy pudłach z elektroniką. Lepiej je zachować, ponieważ mogą bardzo się przydać. Torebki zawierające żel krzemionkowy to skuteczny sposób, by m.in. uchronić walizkę przed zapachem stęchlizny. Oto jak możesz je wykorzystać.

Każdy kojarzy te małe, papierowe saszetki wrzucane m.in. do kartonów z butami. Kiedy weźmiesz jedną z nich do ręki, wyczujesz wewnątrz niewielkie granulki. To właśnie żel krzemionkowy. Warto go zachować, ponieważ może przydać się w wielu różnych sytuacjach, m.in. w podróży.

Czym jest żel krzemionkowy?

Żel krzemionkowy to materiał, który pochłania wilgoć. Wykonuje się go z amorficznej krzemionki. Dzięki swojej porowatej strukturze skutecznie wchłania wodę. Zwykle umieszcza się go w opakowaniach produktów, na które wilgotne warunki mogłyby źle wpłynąć. Jest pakowany w małe, papierowe torebki i wkładany do kartonów z butami, toreb, walizek, opakowań leków. Ponieważ wchłania wilgoć, żel krzemionkowy może zapobiegać zniszczeniu produktów, w tym wystąpieniu pleśni czy rdzy.

Żel krzemionkowy można wykorzystać na wiele sposobów. Fot. Freepik
Żel krzemionkowy można wykorzystać na wiele sposobów. Fot. Freepik

Jak wykorzystać żel krzemionkowy w czasie wakacji?

Jeśli znalazłeś opakowania z żelem krzemionkowym np. w kartonie z butami, powinieneś je zachować i zabrać ze sobą na wakacje. Mogą się bardzo przydać, szczególnie w drodze powrotnej. Zdarza się, że ubrania nie zdążą całkowicie wyschnąć i trzeba je spakować, choć są jeszcze wilgotne. Żel krzemionkowy doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji! Wrzuć kilka saszetek do walizki, a nie będziesz musiał obawiać się, że po powrocie do domu wszystko będzie pachnieć stęchlizną. Kuleczki umieszczone w opakowaniu skutecznie pochłoną całą wilgoć i zapobiegną powstaniu przykrego zapachu.

Warto wrzucić żel krzemionkowy do walizki. Fot. Freepik
Warto wrzucić żel krzemionkowy do walizki. Fot. Freepik

Jakie są inne zastosowania żelu krzemionkowego?

Saszetki z kuleczkami z krzemionki możesz stosować nie tylko w czasie wakacji. Doskonale sprawdzą się również w domu.

  • Jeśli w twojej łazience panuje duża wilgoć, która powoduje zbrylanie proszku do prania, wrzuć do opakowania detergentu żel krzemionkowy. Proszek zawsze będzie sypki. Aby saszetki nie trafiły przypadkiem do pralki, możesz przymocować je do pokrywki lub ścianek pudełka z proszkiem.
  • Włóż saszetkę z żelem krzemionkowym do szkatułki ze srebrną biżuterią. Rozwiążesz w ten sposób problem matowienia swoich świecidełek.
  • Umieść saszetki w torbie, z którą chodzisz do siłowni. Żel zadziała tak samo jak w przypadku walizki.
  • Żelu krzemionkowego nie można jeść, ale warto umieścić go w szafce kuchennej z sypkimi produktami. Dzięki temu m.in. cukier nie będzie się zbrylał.
  • Warto położyć saszetki również w okolicy sypkich kosmetyków (np. pudru, cieni do powiek) czy w miejscu, w którym przechowujesz nasiona.
  • Zostaw żel w samochodzie. Dzięki tej sztuczce rozwiążesz problem parowania przedniej szyby.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także