PoradyWrzuć 1 kulkę do wiadra z wodą. Po umyciu podłogi nie będzie na niej ani jednej smugi

Wrzuć 1 kulkę do wiadra z wodą. Po umyciu podłogi nie będzie na niej ani jednej smugi

Wrzuć 1 kulkę do wiadra z wodą. Po umyciu podłogi nie będzie na niej ani jednej smugi

15.02.2023 19:33

Jak zrobić detergent do czyszczenia podłóg i przestać kupować sklepowe środki? Przepis jest naprawdę prosty, a Twój preparat będzie miał postać poręcznych kul.

Oczywiście sklepowe półki uginają się od przeróżnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia podłóg czy kafelek. Jednak zwykle ich cena jest dość wysoka i nie zawsze spełniają one pokładane w nich oczekiwania. Często zwyczajnie nie radzą sobie z plamami lub zostawiają na powierzchniach smugi. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie swojego własnego środka czyszczącego.

jak zrobić detergent do czyszczenia podłóg, fot. Freepik
jak zrobić detergent do czyszczenia podłóg, fot. Freepik

Jak zrobić kule do czyszczenia podłogi?

Najpierw przygotuj miskę. Do niej wsyp dwie szklanki (ok. 500 gramów) sody oczyszczonej (pochłania brzydkie zapachy i zwalcza sporo plam). To podstawa Twojego detergentu. Następnie do sody wlej:

  • 2 łyżki Twojego ulubionego płynu do płukania tkanin (nada kulom ładny zapach i przyciąga kurz),
  • 1 łyżkę płynu do mycia naczyń (usuwa tłuste plamy),
  • 2 łyżki denaturatu (skutecznie zwalcza bakterie i wszelkie zarazki).

Masą dobrze wymieszaj. Powinna mieć zbitą, lepką konsystencję. Następnie załóż rękawiczki o formuj kule trochę większe niż orzechy włoskie. Układaj je w plastikowym pojemniku do przechowywania. Kiedy będziesz chciał usunąć plamy z podłogi, wrzuć jedną kulę do wiadra z ciepłą wodą. Poczekaj, aż się rozpuści i w wodzie zanurz mopa. Później przecieraj podłogi. Zobaczysz, że z łatwością usuniesz tłuste plamy, a także zaschnięte błoto.

jak zrobić detergent do czyszczenia podłóg, fot. Freepik
jak zrobić detergent do czyszczenia podłóg, fot. Freepik

Jak zrobić płyn do mycia podłóg na dwa sposoby?

Oczywiście zamiast kul możesz też zrobić swój własny płyn do mycia podłóg. Są na to dwa patenty.

  • Do wiaderka wlej 5 litrów ciepłej wody. Rozpuść w niej dwie tabelki wykorzystywane do mycia naczyń w zmywarce i zacznij czyścić panele. Tabletki posiadają środek nabłyszczający oraz składniki, które dobrze rozpuszczają, a także usuwają tłuste plamy (bez konieczności szorowania).
  • Do 5 litrów wody wlej 3 łyżki octu oraz odrobinę płynu do płukania (zmiękczania) tkanin o ulubionym zapachu. Jest antystatyczny i bardzo dobrze zapobiega osiadaniu kurzu. Ten specyfik dodatkowo sprawi, że na panelach nie będzie smug ani zacieków. Dodatkowo nie wytworzy dużej ilości piany, której nie lubią panele.

Cytryna jest niezawodna podczas sprzątania. Sprawdź do czego można ją wykorzystać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także