PoradyLajfhakiWrzuć do brodzika i zalej wodą. Działają tak mocno, że kret może się przy nich schować

Wrzuć do brodzika i zalej wodą. Działają tak mocno, że kret może się przy nich schować

jak odetkać brodzik, fot. Genialne
jak odetkać brodzik, fot. Genialne
05.08.2023 16:30

Kiedy odpływ w brodziku jest zatkany, wymaga to natychmiastowego działania. Jeżeli nie podejmiesz szybkich kroków w celu udrożnienia, woda zacznie wylewać się na podłogę, co może prowadzić do jeszcze większych problemów. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych metod, które pomogą szybko odetkać brodzik i zapobiec potencjalnej katastrofie w łazience.

Jak odetkać brodzik domowym, a skutecznym patentem?

  • Jednym z takich trików jest użycie aspiryny. Ta popularna tabletka to doskonała alternatywa dla żrących środków do udrażniania rur. Wystarczy wrzucić dwie tabletki do zatkanego odpływu brodzika i zalać je szklanką octu. Może pojawić się dźwięk przypominający wrzenie wody, ale nie ma powodów do obaw — jest to zupełnie normalne i świadczy o tym, że mieszanka zaczyna działać. Kiedy dźwięk ustąpi, zalej odpływ wrzątkiem. To powinno skutecznie udrożnić rury.
  • Innym skutecznym sposobem na zatkany brodzik jest użycie sody oczyszczonej i octu. Wsyp dwie czubate łyżki sody do odpływu i zalej połową szklanki octu. W wyniku reakcji chemicznej między tymi dwoma substancjami powstanie piana. Pozostaw ją na około godzinę, a następnie wlej do odpływu trzy litry wrzątku. To powinno skutecznie rozwiązać problem z zatorem.
  • Jeżeli zator powstał w wyniku gromadzenia się włosów i nie jest położony zbyt głęboko, możesz spróbować udrożnić odpływ mechanicznie. Możesz do tego użyć szydełka lub drucianego wieszaka. Zegnij go tak, aby powstał mały haczyk, który będziesz mógł bezpiecznie włożyć do odpływu. Kręć nim tak długo, aż zlokalizujesz zator, a następnie delikatnie go wyciągnij.
jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages
jak wyczyścić brodzik, fot. gettyimages

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć

Po usunięciu zatoru, warto zainwestować w profilaktykę. Możesz na przykład wyposażyć odpływ w specjalne sitko, które będzie zbierało włosy. Kiedy się zapcha, wystarczy je opróżnić. Możesz również regularnie przepłukiwać rury mieszanką trzech litrów gorącej wody i pół szklanki sody oczyszczonej. Roztwór należy powoli wlać do odpływu, co pozwoli oczyścić rury z resztek detergentów i włosów. Powtarzaj ten zabieg co dwa tygodnie, a problem zatkanego odpływu nie powróci.

Zatkany brodzik to poważny problem. Fot. Genialne.pl
Zatkany brodzik to poważny problem. Fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także