PoradyWrzuć do pralki i włącz program. Brzydki zapach i pleśń znikną

Wrzuć do pralki i włącz program. Brzydki zapach i pleśń znikną

Czym wyczyścić bęben pralki? Fot. Genialne.pl
Czym wyczyścić bęben pralki? Fot. Genialne.pl
Manuel
28.03.2023 19:48, aktualizacja: 29.03.2023 12:13

Chociaż na co dzień służy nam do prania ubrań, to czasami też sama potrzebuje, żeby ktoś nią się zajął. To konieczne, aby nie dopuścić do jej złego stanu lub nawet awarii. Pokażemy ci prosty, domowy sposób na to, jak wyczyścić bęben pralki.

Jeśli zaniedbasz pralkę, stanie się niehigieniczna, będzie z niej brzydko pachnieć, a nawet doprowadzisz do tego, że rozwinie się w niej pleśń. Nie warto tak ryzykować, zwłaszcza że jej czyszczenie wcale nie jest trudne, ani nie wymaga wiele wysiłku.

Dlaczego bęben pralki się brudzi?

Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Bęben pralki jest miejscem, gdzie w naturalny sposób kumulują się różne zanieczyszczenia z ubrań, które pierzesz (brud, pył, kurz i inne). Jest całkowicie normalne, że część z nich nie zostanie niestety usunięta przy końcu każdego prania i osiądzie w bębnie. To oznacza, że raz na jakiś czas trzeba go wyczyścić. Jeśli tego nie zrobisz, pralka stanie się mniej skuteczna i będzie gorzej dopierała ubrania.

Jak wyczyścić bęben pralki?

Możesz to zrobić na różne sposoby. Jeśli nie chcesz kupować drogich sklepowych środków albo po prostu wolisz bardziej naturalne metody, to jest kilka skutecznych rozwiązań. Na pewno przypadną ci do gustu.

Jak wyczyścić bęben pralki, fot. freepik
Jak wyczyścić bęben pralki, fot. freepik

Cytryna i pasta do zębów

Bardzo proste i skuteczne jest połączenie mocy czyszczącej kwasku cytrynowego zawartego w cytrynach i pasty do zębów. Wystarczy, że przekroisz pojedynczy owoc na pół i nałożysz na obydwie części sporą dawkę pasty. Następnie umieść cytrus w bębnie pralki i włącz standardowy cykl prania. Ta mieszanka z łatwością przywróci czystość i nada mu przy okazji bardzo przyjemny zapach. Sposób ten zaprezentowała jedna z tiktokerek:

Ocet i soda oczyszczona

To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na czyszczenie wielu rzeczy, nie tylko wnętrza pralki. Właściwości czyszczących sody nikomu chyba już nie trzeba przedstawiać. Z kolei ocet jest świetnym środkiem na usunięcie kamienia. Wsyp jedną szklankę sody do pojemnika na proszek, a następnie bezpośrednio do bębna dodaj jedną szklankę octu. Uruchom pralkę, ustawiając cykl na 90 stopni Celsjusza. Bęben będzie lśnił czystością, a po osadzie z kamienia nie powinno być żadnego śladu. Jeśli drażni cię zapach octu, możesz również dodać do czyszczenia kilka kropel swojego ulubionego olejku eterycznego. To powinno wystarczyć.

Kamień nie osadza się na kranie! Wystarczy wetrzeć w niego ten płyn

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także