PoradyWrzucam orzechy włoskie do wrzątku. Ten sekret zdradziła mi babcia

Wrzucam orzechy włoskie do wrzątku. Ten sekret zdradziła mi babcia

Jak obrać orzechy włoskie? fot. genialne.pl
Jak obrać orzechy włoskie? fot. genialne.pl
Manuel

24.02.2023 17:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Orzechy włoskie są szczególnie ulubioną przekąską, zwłaszcza zimą. Moja babcia zawsze je gotowała. Powód nie jest bez znaczenia! Orzechy włoskie są najczęściej trudne do rozbicia. Czy jest jakiś sposób pozwalający zrobić to dużo mniejszym wysiłkiem? Oczywiście, że tak! Za chwilę pokażemy Ci, jak szybko i bez zbędnego wysiłku obrać orzechy włoskie.

Jak obrać orzechy włoskie?

Skórkę orzechów włoskich można usunąć dziadkiem do orzechów lub młotkiem. Jednak jeśli wcześniej odpowiednio je namoczymy, to będzie nam to dużo łatwiej zrobić. Namoczenie dodatkowo zapobiegnie też rozbiciu wnętrza orzechów podczas procesu usuwania skorupki. Jest to więc bardzo opłacalny zabieg, który znacznie ułatwi nam nasze zadanie.

Gotowanie orzechów włoskich

Najpierw wrzuć orzechy włoskie na 5 minut do gotującej się wody. W tym celu weź dowolne naczynie, które zmieści wszystkie Twoje orzechy i jednocześnie wytrzyma wysoką temperaturę. Możesz użyć wrzątku, ale bardzo ciepła woda z kranu w razie czego też powinna wystarczyć (o ile mieszkasz w regionie, w którym można takowej bez problemu używać do obróbki jedzenia). Zauważysz po tym czasie, jak bardzo zmiękczy to łupinę i ułatwi jej pękanie.

Jak obrać orzechy włoskie? fot. genialne.pl
Jak obrać orzechy włoskie? fot. genialne.pl

Jak rozłupać orzechy włoskie nożykiem

Następnie wyjmij orzechy włoskie z wody. Umieść orzech na płaskiej powierzchni ze spiczastym końcem skierowanym do góry. Uderzaj młotkiem w spiczasty koniec, aż orzech pęknie wzdłuż swojej osi. Rozciągnij łupinę palcami. Umieść spiczastą końcówkę szpikulca do orzechów lub czubek małego nożyka, pod jądrem. Przejedź szpikulcem do orzechów wzdłuż krawędzi jądra, aby poluzować je z łupiny. Umieść jądro w osobnej misce. Powtarzaj ten proces, aż wyłuskasz wszystkie orzechy włoskie z ich skorupek. I to już wszystko. Zauważyłeś pewnie, że po odpowiednim namoczeniu w wodzie był to proces dużo łatwiejszy i przebiegał dużo szybciej niż zwykle. Warto więc z tego drobnego ułatwienia korzystać.

Orzechy włoskie Fot. Genialne.pl
Orzechy włoskie Fot. Genialne.pl

Korzyści zdrowotne z jedzenia orzechów włoskich

Orzechy włoskie dostarczają zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin i minerałów. Oto największe korzyści z ich jedzenia:

Bogate w antyoksydanty

Orzechy włoskie mają wyższą wartość antyoksydacyjną niż jakiekolwiek inne popularne orzechy . Pochodzi ona z zawartej w nich witaminy E, melatoniny i związków roślinnych zwanych polifenolami, które są szczególnie obecne w skórce orzechów włoskich.

Dobre źródło kwasów Omega-3

Orzechy włoskie są znacznie bogatsze w tłuszcz omega-3 niż jakiekolwiek inne orzechy, dostarczając 2,5 grama na 1 porcję (28-gramową). Tłuszcz omega-3 z roślin, w tym z orzechów włoskich, nazywa się kwasem alfa-linolenowym (ALA). Jest to niezbędny tłuszcz dla Twojego organizmu.

Mogą zmniejszać stany zapalne

Stany zapalne leżą u podstaw wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera i raka, a ich przyczyną może być stres oksydacyjny. Polifenole w orzechach włoskich mogą pomóc w walce z tym stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym.

Sprzyjają zdrowym jelitom

Badania sugerują, że jeśli twoje jelita są bogate w sprzyjające zdrowiu bakterie i inne mikroby, masz większe szanse na zdrowe jelita i dobry ogólny stan zdrowia.

jak obrać orzechy włoskie, fot. freepik
jak obrać orzechy włoskie, fot. freepik

Mogą zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów

Badania sugerują, że spożywanie orzechów włoskich może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, w tym raka piersi, prostaty i jelita grubego.

Zobacz triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także