PoradyWsyp do szufladki na detergenty. Pożegnasz kamień i nieprzyjemny zapach

Wsyp do szufladki na detergenty. Pożegnasz kamień i nieprzyjemny zapach

Jak pozbyć się kamienia z pralki? Fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się kamienia z pralki? Fot. Genialne.pl

21.03.2023 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zobacz, jak pozbyć się kamienia z pralki domowymi sposobami. Nie musisz kupować specjalistycznych detergentów, aby uzdrowić swoje urządzenie.

Z problemem twardej wody zmaga się wiele gospodarstw domowych. Niestety jest on dość niebezpieczny. Podczas użytkowania pralki kamień osadza się na ściankach urządzenia, a także jego podzespołach czy układzie podgrzewającym wodę. Niestety taki stan rzeczy prowadzi tylko do rychłej awarii, a zakamienione urządzenie zużywa dużo więcej prądu.

jak pozbyć się kamienia z pralki, fot. Freepik
jak pozbyć się kamienia z pralki, fot. Freepik

Jak usunąć kamień z pralki?

Raz w miesiącu przeprowadzaj gruntowne czyszczenie pralki. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób i przy użyciu domowych sposobów.

  • Do dozownika na detergenty wsyp pół szklanki kwasku cytrynowego. Następnie ustaw tzw. puste pranie. Pamiętaj, aby wybrać program z wysoką temperaturą. Najlepszy będzie ten, który podgrzewa wodę do 90 stopni Celsjusza. Po takiej kuracji twoja pralka zyska nowe życie.
  • Dobre właściwości odkamieniające ma również tradycyjny ocet spirytusowy. Do szufladki na detergenty wlej szklankę octu i również uruchom puste pranie. Ustaw temperaturę na 90 stopni Celsjusza.
  • Jeżeli w pralce zgromadził się kamień i dodatkowo z bębna wydobywa się brzydki zapach, to czas na podwójne uderzenie ;) Do dozownika na detergenty wlej pół szklanki octu spirytusowego oraz wsyp pół szklanki sody oczyszczonej. Następnie ustaw program z temperaturą 90 stopni Celsjusza oraz włącz puste pranie. Po takim zabiegu zniknie nie tylko kamień, ale też nieprzyjemny zapach — soda oczyszczona ma moc usuwania brzydkiej woni.
jak pozbyć się kamienia z pralki, fot. Freepik
jak pozbyć się kamienia z pralki, fot. Freepik

Jak wyczyścić szufladkę na detergenty?

Kamień odkłada się nie tylko we wnętrzu pralki. Jest też widoczny w szufladce na detergenty. To dość newralgiczne miejsce, gdyż gromadzi się tam sporo wilgoci i jest narażone na występowanie pleśni czy grzybów. Aby odkamienić dozownik, zastosuj ocet spirytusowy. Do miski wlej wodę oraz ocet. W takiej kąpieli zanurz wyjęty z pralki element. Mocz go przez kilka godzin i co pewien czas sprawdzaj, w jakim tempie kamień odchodzi od ścianek. Na koniec (gąbką lub szczoteczką) usuń resztki zabrudzeń, a szufladkę przepłucz pod bieżącą wodą.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także