PoradyWszyscy myśleli, że znów kupiła nową choinkę, a ona po prostu zadbała o starą

Wszyscy myśleli, że znów kupiła nową choinkę, a ona po prostu zadbała o starą

Wszyscy myśleli, że znów kupiła nową choinkę, a ona po prostu zadbała o starą
20.12.2022 11:27

Cóż to za Święta Bożego Narodzenia bez bogato zdobionego drzewka? Jeśli nie jesteś tradycjonalistą i nie przekonuje Cię zapach lasu w domu, to pewnie w garażu lub na strychu schowałeś swoją sztuczną choinkę z ubiegłych lat. To już pora, aby ją wyciągnąć i odpowiednio przygotować! Możesz się jednak rozczarować, bo po odpakowaniu, jej gałązki mogą okazać się rzadsze, wyblakłe i pełne kurzu. Zanim pójdziesz do sklepu po nową, spróbuj ją uratować! Poznaj, jak wyczyścić sztuczną choinkę.

Zanim zaczniesz ubierać swoje drzewko w piękne ozdoby i światełka, zadbaj o nie – to kluczowe! Pielęgnacja sztucznej choinki gwarantuje jej dobry stan przez co najmniej kilka lat.

artificial lush cast snowy Christmas tree spruce decorated with white golden balls candles lights garland close up in white interior
artificial lush cast snowy Christmas tree spruce decorated with white golden balls candles lights garland close up in white interior

Jak wyczyścić sztuczną choinkę?

To zależy od tego, z czego jest wykonana. Jeśli cała jest plastikowa, wtedy bez obaw możesz umieścić ją w wannie lub w brodziku i dokładnie spryskać wodą z prysznica. Następnie pozostaw ją do wyschnięcia i gotowe!

Jeśli zaś Twoje drzewko ma metalowe elementy, takie czyszczenie mogłoby je zniszczyć. Nikt przecież nie chce, aby między bombkami prześwitywała rdza! W takim przypadku najpierw strąć kurz z choinki, w czym może Ci pomóc miotełka lub szczotka do kurzu, a następnie przetrzyj każdą gałązkę szmatką zmoczoną jakimś detergentem.

Jak dbać o sztuczną choinkę?

Podstawą jest odpowiednie przechowywanie! Podczas świątecznego okresu, kiedy choinka będzie dumnie ozdabiała Twoje pomieszczenie, też będzie na niej gromadził się kurz! Kiedy więc w styczniu lub lutym pościągasz z niej wszystkie bombki, światełka, łańcuchy i inne ozdóbki, ponownie ją umyj – tak, jak wcześniej.

Następnie nie pakuj jej w karton, a w zwykły grubszy worek na śmieci. Zabezpiecz ją taśmą i przechowuj w mieszkaniu (jeśli masz taką możliwość) lub na strychu. Zrezygnuj z piwnicy – tam może zaatakować ją wilgoć!

Christmas fairy vintage card with Christmas trees decorated with artificial fluffy snow, toys, balls, gifts. Holiday background
Christmas fairy vintage card with Christmas trees decorated with artificial fluffy snow, toys, balls, gifts. Holiday background

Jak odnowić starą choinkę

Jeśli Twoja sztuczna choinka z ubiegłych lat nie wygląda już zbyt świeżo, ale nadal ma gęste igły, nie wyrzucaj jej! Wyblakłe lub zbrązowiałe gałązki da się odświeżyć! Wystarczy, że kupisz białą farbę w sprayu i dokładnie je spryskasz. Kiedy wyschną, ich końcówki pomaluj na złoto lub srebrno. Gwarantowane, że Twoje stare drzewko będzie wyglądać jak nowe i posłuży Ci jeszcze przez dobrych kilka lat!

Ewentualnie możesz pokryć poszarzałe gałązki śniegiem w sprayu, jednak musisz liczyć się z ryzykiem, że będzie się sypał. To rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku ozdób zewnętrznych.

Obraz

Kiedy już wyczyścisz i przygotujesz swoją sztuczną choinkę na tegoroczne święta, poznaj, jak ją ozdobić, aby wyglądała jak najbardziej efektownie. Wszystko zależy od... lampek! Rozłóż światełka na choince tak, jak robią to profesjonaliści w świątecznych filmach. Bez plątania, bez ciemnych miejsc - tylko błysk!

Choinka z szyszek, która stanie się oryginalną ozdobą na święta! | DIY

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także