PoradyWujek doradził mi jak przegonić szpaki z ogrodu. Owoce na drzewkach zostały ocalone

Wujek doradził mi jak przegonić szpaki z ogrodu. Owoce na drzewkach zostały ocalone

jak odstraszyć szpaki humanitarnymi metodami, fot. gettyimages
jak odstraszyć szpaki humanitarnymi metodami, fot. gettyimages
Manuel

13.06.2023 18:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niedługo będziesz mógł cieszyć się z pierwszych owoców na swoich drzewkach i krzaczkach. Gorzej, jeśli wcześniej staną się one przysmakiem dla ptaków grasujących w twoim ogrodzie. Jak odstraszyć szpaki i sprawić, by nie zjadły wszystkich owoców, na jakie tylko trafią?

Szpaki potrafią być prawdziwym utrapieniem, bo bardzo chętnie żywią się wiśniami, czereśniami, truskawkami, śliwkami, porzeczkami, jabłkami i innymi owocami. Jeśli nie zadziałasz w porę, to mogą one oskubać w całości twoje drzewka owocowe. One są na tyle żarłoczne, że potrafią ogołocić krzewy czy drzewa w całości. Na szczęście jest wiele metod, dzięki którym wygrasz walkę z tymi ptakami.

Jak odstraszyć szpaki?

Oto najskuteczniejsze metody na przegnanie szpaków. Pamiętaj, że ptaki te znajdują się pod ochroną i nie możesz używać w stosunku do nich żadnych trutek.

Hałas

Jest to jedna z najprostszych, a zarazem bardzo skutecznych metod. Wadą jest jednak to, że nie wszędzie będziesz mógł ten patent zastosować (chodzi o komfort sąsiadów). Powtarzające się co jakiś czas bardzo głośne dźwięki raz na zawsze odstraszą szpaki. Po pewnym czasie ptakom tym twój ogród będzie kojarzył się z zagrożeniem i stresem. Właśnie takie emocje wywołuje hałas. Do hukowego odstraszania możesz użyć:

  • petard,
  • głośnej muzyki z dowolnego odtwarzacza,
  • armatek hukowych,
  • nagrania odgłosów atakujących ptaków łownych (bardzo skuteczne).
jak odstraszyć szpaki, fot. freepik
jak odstraszyć szpaki, fot. freepik

Pistolet na wodę

Jeżeli ty lub twoje dziecko lubicie sobie postrzelać, to pistolet na wodę pomoże ci w rozwiązaniu problemu, a przy okazji dostarczy całkiem dobrej zabawy.  Nie musisz się też w tym przypadku obawiać o to, że woda zrobi jakąkolwiek krzywdę szpakom. Musiałbyś wyjątkowo nieszczęśliwie użyć tego typu zabawki.

Straszaki

One kojarzą się nam prawie wyłącznie ze strachami na wróble, które są czasem widoczne na polach ze zbożem. Tymczasem możesz zrobić znacznie mniejsze, a równie skuteczne straszaki na swoich drzewach owocowych. Przy jakimkolwiek wietrze będą one skutecznie trzymać szpaki z daleka od owoców. W tym przypadku dobrze sprawdzą się latawce, wiatraczki, wizerunki ptaków łownych, połyskujące taśmy.

jak odstraszyć szpaki, fot. freepik
jak odstraszyć szpaki, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także