PoradyLajfhaki11 ważnych rzeczy, których warto nauczyć swoje dziecko zanim będzie mieć 10 lat

11 ważnych rzeczy, których warto nauczyć swoje dziecko zanim będzie mieć 10 lat

Rodzice, jako pierwsi nauczyciele, mają wyjątkową moc w kształtowaniu swoich dzieci, zanim te dobrze poznają jak wygląda świat, to właśnie opiekunowie są odpowiedzialni za postawy pociech.

11 ważnych rzeczy, których warto nauczyć swoje dziecko zanim będzie mieć 10 lat
Katarzyna

To jakimi osobami staną się w przyszłości nasze dzieci zależy głównie od nas, dlatego też ważne jest aby wiedzieć co mówić i jak zachowywać się przy swoim dziecku.

Najważniejsze są pierwsze lata, kiedy to dziecko jest obserwatorem

pixabay.com
pixabay.com

Według psychologów to właśnie do dziesiątego roku życia, pociechy obserwują i zaczynają tworzyć swój własny światopogląd. Pamiętasz jak sama miałaś 10 lat lub mniej? Co chciałabyś wtedy usłyszeć? Pomyśl nad tym i przekaż swoją wiedzę pociechom. Oto kilka pomysłów co możesz powiedzieć swoim dzieciom zanim osiągną 10 lat.

#1 Jak być zwycięzcą oraz jak przegrywać z klasą

Wygrywać, tam samo jak przegrywać, należy umieć. Na pewno znasz to uczucie kiedy nie udało Ci się dobrze rozegrać piłki lub przegrałeś w jakichś zawodach. Nie zajęcie pierwszego miejsca nie zawsze oznacza, że jesteśmy przegranymi, lecz to że ktoś był od nas lepszy. Naucz dziecko, że najważniejsze to aby nigdy się nie poddawało i pogratulowało zwycięzcy. Wyjaśnij dlaczego ludzie czasami wygrywają (szczęście, determinacja), a także jak dobrze podejść do swojego zwycięstwa (bez przechwał i z pokorą).

#2 Pierwsza pomoc przede wszystkim

Od małego przypominaj swoim dzieciom, że najważniejsza jest pomoc innym. Powiedz o numerach ratowniczych oraz jak rozpocząć reanimację. Nawet jeśli Twoje dziecko jest za małe, żeby wykonać akcję ratunkową, to na pewno poradzi sobie z odkażaniem i opatrzeniem ran.

#3 Posiadanie i konsekwencje

pixabay.com
pixabay.com

Pozwól swoim dzieciom zaakceptować odpowiedzialność za swoje wybory i działania. Będąc nadopiekuńczym lub pozwalając dziecku stale być nierozważnym, może okazać się, że zarówno Ty jak i Twoja pociecha z czasem staniecie się nieszczęśliwi. Pokaż dziecku co oznacza ponoszenie odpowiedzialności za swoje czyny i działania. Rozmawiaj na temat tego jakie konsekwencje może ponieść i co robić, aby uniknąć problemów.

#4 Kontakt z rówieśnikami

pixabay.com
pixabay.com

To normalne, że dzieci chcą być akceptowane, bez swoich kolegów z klasy - jest to pewnego rodzaju aprobata, ale naucz dziecko, że przytakiwanie wszystkim nie jest dobre. Jeśli jego rówieśnicy nakłaniają pociechę do złych czynów, a Twoje dziecko nie wie jak poradzić sobie z presją, pokaż że zawsze może na Ciebie liczyć i ma u Ciebie wsparcie. Wskaż przykłady presji rówieśników i jak powinna wyglądać zdrowa przyjaźń. W ten sposób Twoje dziecko będzie wiedziało wśród jakich osób powinno się trzymać. Niech nauczy się przebywać w gronie osób, które akceptują wady i zalety, a dzięki temu szybko pozna samego siebie.

#5 Obowiązki domowe

Nie czekaj aż Twoje dziecko wyjedzie na studia, od najmłodszych lat ucz dziecko drobnych czynności związanych z utrzymaniem porządku. Pokaż jak nastawić pralkę oraz jak wytrzeć kurze. Porządki uczą codziennego życia, pokazują że nie wszystko przychodzi samo oraz kształtują Twoją pociechę jako przyszłego dorosłego.

#6 Życie wśród technologii

W dzisiejszych czasach dzieci do 10. roku życia potrafią lepiej obsłużyć tablet czy telefon niż wypowiedzieć się używając zdania złożonego. Życie z nowoczesnymi technologiami jest nieuniknione, ale rozgranicz dziecku czas korzystania z tych urządzeń. Daj dziecku telefon komórkowy, który będzie służył do kontaktowania się w pilnych sprawach, a nie będzie tylko urządzeniem stworzonym do grania w gry. Porozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie w internecie - opowiedz o przemocy, "hejcie" oraz pisaniu z nieznajomymi. Dzieci powinny wiedzieć o prywatności oraz oszustach, którzy czają się w internecie.

#7 Odgrywaj scenki

Nie każde dziecko jest odważne i śmiałe, dlatego czasami może okazać się, że gdy Twoja pociecha będzie potrzebowała pomocy, to o nią nie poprosi. Nieśmiałość, niepewność co powiedzą rówieśnicy, a może zwykła duma sprawią, że pociecha zaniemówi dlatego też ważne aby ogrywać życiowe scenki. Zabaw się z dzieckiem w teatrzyk lub zadaj pytanie i podaj kilka możliwych odpowiedzi.

#8 Naucz dziecko oszczędzania

Jeśli Twoje dziecko dostaje od Ciebie kieszonkowe, pokaż mu na czym polega oszczędzanie. Jeśli pociecha marzy o nowej zabawce, książce lub dodatkowych zajęciach, wyjaśnij że wszystko kosztuje i potrzebne są pieniądze. Załóż osobny słoik do zbierania oszczędności - niech pociecha od najmłodszych lat szanuje pieniądze, dzięki temu w przyszłości będzie wydawać je roztropniej.

#9 Docenianie natury

W dzikiej przyrodzie skrywa się wiele piękna. Pokaż dziecku co oznacza szanowanie natury, naucz segregacji śmieci oraz szacunku do przyrody. W Polsce istnieje aż 23 Parki Narodowe, wybierz się ze swoją pociechą do jednego z nich - naucz rozpoznawania drzew, pokaż gatunki zagrożone wyginięciem. Taka wycieczka będzie miała wpływ edukacyjny, ale pozwoli Wam także spędzić razem czas i lepiej się poznać. Zachęcaj do odkrywania przyrody poprzez ogrodnictwo, zajęcia na świeżym powietrzu i obserwowanie zwierząt.

#10 Pokaż czym jest empatia

Współczucie i zrozumienie dla innych nie jest tak obce dla młodszych dzieci, ale może to być trudne dla tych trochę starszych. Jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie empatii jest przypominanie dziecku, by postawiło się na miejscu drugiej osoby. Takie lekcje kończą się nauką życzliwości, cierpliwości oraz wrażliwości na potrzeby innych.

#11 Szacunek oraz inne wartości

Żyjemy w świecie, w którym istnieją różne rodzaje rodzin i osób. Niezbędna jest uprzejmość i szacunek dla innych dzieci, bez względu na to, kim są. W prawdziwym życiu dziecko zobaczy osobę z niepełnosprawnością fizyczną, starszą, pochodzącą z innego kraju, lub której rodzina nie jest podobna do jej własnej. Uczenie dziecka szacunku dla innych, którzy mogą wyglądać, żyć, jeść lub działać inaczej niż Twoja rodzina, jest drogą do otwartego umysłu i serca oraz akceptowania innych.

A Ty co przekazałbyś swojemu dziecku? Co jest według Ciebie najważniejsze?