PoradyWyczyść rolety dzień noc bez zdejmowania. Wystarczy 1 składnik i kilka minut czasu

Wyczyść rolety dzień noc bez zdejmowania. Wystarczy 1 składnik i kilka minut czasu

Jak umyć rolety dzień noc? Fot. Youtube/MrsCath, 
Jalen'sCurtain
Jak umyć rolety dzień noc? Fot. Youtube/MrsCath, Jalen'sCurtain
18.04.2023 11:03

Te rolety to popularna dekoracja okienna. Każdy ich posiadacz zadaje sobie jednak pytanie, jak o nie dbać, by jak najdłużej zachowały ładny wygląd. Jest prosty domowy sposób, by pozbyć się kurzu i plam z tkaniny zdobiącej okno. Jak umyć rolety dzień noc? Łatwiej niż myślisz!

Popularność rolet dzień noc wynika z kilku powodów. Przede wszystkim są subtelną dekoracją. Na rynku dostępnych jest tyle wzorów i kolorów, że można dopasować je do wystroju każdego wnętrza. Poza tym pozwalają tworzyć intymny klimat i wpuszczać do pomieszczeń tylko tyle światła, ile chcemy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są proste w obsłudze. Jedyny problem może stanowić ich czyszczenie. Wiele osób nie wie, jak umyć rolety dzień noc, nie szkodząc tkaninie. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby.

Dlaczego tak ważne jest czyszczenie rolet dzień noc?

Mycie rolet dzień noc to zadanie, które należy postawić na równi z myciem podłóg, wycieraniem kurzu, czy praniem firan. To po prostu jeden z elementów dbania o czystość w domu. Rolety materiałowe, podobnie jak inne dekoracje okienne wykonane z tkanin, gromadzą kurz, a przez to stają się doskonałym siedliskiem dla roztoczy. Delikatny materiał jest też podatny na plamy. Niekiedy wystarczy dotknąć go palcami, a już zostaje tłusty ślad. Tkanina rolety brudzi się również przy kontakcie z niektórymi owadami oraz w czasie gotowania, gdy pryska na nią tłuszcz.

Jak umyć rolety dzień noc? Fot. Getty Images
Jak umyć rolety dzień noc? Fot. Getty Images

Jak i kiedy umyć rolety dzień noc?

Czyszczenie rolet nie jest czynnością, którą musimy wykonywać co tydzień. Możesz robić to co kilka miesięcy (ale najrzadziej dwa razy w roku), kiedy zauważysz plamy lub warstwę kurzu. Najlepiej czyścić rolety w czasie mycia okien. Warto wybrać dość pochmurny dzień. Mocne słońce mogłoby zaszkodzić namoczonej tkaninie.

Jak umyć rolety dzień noc?
Jak umyć rolety dzień noc?

Jak czyścić rolety dzień noc z kurzu?

Usuwanie kurzu z rolety dzień noc jest bardzo łatwe. Wystarczy użyć odkurzacza. Pamiętaj, by zainstalować przeznaczoną do tkanin końcówkę z miękkim włosiem. Rozwiń całą roletę i delikatnie ją odkurz, zaczynając od góry i stopniowo przesuwając w dół. Nie naciskaj zbyt mocno, aby nie odkształcić lub nie zniszczyć materiału. Zabieg wykonaj z dwóch stron. W ten sposób pozbędziesz się kurzu, pajęczyn oraz małych owadów, które mogły wbić się w tkaninę.

Jak umyć rolety dzień noc z plam?

Wyczyszczenie rolety dzień noc z tłustych plam i innych śladów nie wymaga demontowania jej. Istnieje bardzo prosta metoda odświeżenia materiału i pozbycia się zabrudzeń bez zdejmowania go. Potrzebne są tylko:

  • miska z ciepłą wodą,
  • gąbka kuchenna lub miękka szmatka,
  • delikatny detergent, np. płyn do naczyń.

Jak wyprać rolety bez zdejmowania?

Aby usunąć plamy, namocz gąbkę lub ścierkę w wodzie z detergentem i porządnie wyciśnij. Używaj punktowo, pocierając plamy na rolecie. W przypadku starych, zaschniętych plam konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu. Po usunięciu wszystkich nieczystości pozostaw roletę do wyschnięcia. Dopiero kiedy będzie całkowicie sucha, możesz ją zwinąć.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także