PoradyWyjmij z kuchennej szafki i rozcieńcz. Zwalczysz stonkę za mniej niż 5 zł

Wyjmij z kuchennej szafki i rozcieńcz. Zwalczysz stonkę za mniej niż 5 zł

To jeden z największych ogrodowych szkodników, który potrafi doszczętnie zniszczyć nie tylko uprawy ziemniaków. Pokażemy ci najlepszy sposób na stonkę ziemniaczaną, dzięki któremu zwalczysz ją w swoim ogrodzie.

sposób na stonkę ziemniaczaną fot. getty images
sposób na stonkę ziemniaczaną fot. getty images
Manuel

Stonka ziemniaczana to szkodnik, którego nie sposób pomylić z innym. Wbrew temu, co wiele osób myśli, nie od zawsze występowała w Polsce. W ubiegłym wieku przywędrowała do nas z USA. Żeruje ona zwykle na liściach i łodygach, a dużo rzadziej na kwiatach. Gdy tylko ją zauważysz, to warto od razu wziąć się za nią, bo potem może być za późno.

Na jakich roślinach żeruje stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana kojarzona jest przede wszystkim z ziemniakami i to one są jej głównym przysmakiem. Ale to wcale nie oznacza, że tylko ich uprawy atakuje. Jej jadłospis jest dużo bardziej zróżnicowany i zamiast ziemniakami, może zadowolić się wieloma innymi warzywami, zwłaszcza z rodziny psiankowatych (z popularnych w naszym kraju jest to przede wszystkim pomidor, papryka i bakłażan), a także różnymi kwiatami. W naszym kraju żeruje ona głównie w okresie letnim, zwłaszcza od czerwca do lipca jest najaktywniejsza. Zdecydowanie lubi ona pogodę, gdy termometr wskazuje przynajmniej 25 st. C. Zimę z kolei spędza pod ziemią.

Sposób na stonkę ziemniaczaną, fot. getty images
Sposób na stonkę ziemniaczaną, fot. getty images

Najlepszy domowy sposób na stonkę ziemniaczaną

Bardzo dobrze w walce ze stonką ziemniaczaną sprawdza się oprysk z octu. Trzeba go jednak rozcieńczyć do takich proporcji, aby nie zrobić krzywdy roślinom (zbyt wysokie stężenie może je poparzyć). Będziesz potrzebował jeden litr octu. Rozcieńcz go w 10 litrach wody (najlepiej deszczówki, skoro ma trafić na twoje rośliny. Niepotrzebna jest im dodatkowa dawka chloru). Roztwór kilka razy przemieszaj i wlej do buteleczki ze spryskiwaczem. Następnie zaaplikuj go na swoje roślinki.

Zbuduj barierę ochronną z roślin

Dobrym pomysłem jest też zbudowanie bariery ochronnej z roślin. Taki "mur" swoimi zapachami zniechęci stonkę do zaatakowania naszej uprawy. W tym celu zasadź wokół swoich ziemniaków (albo innych roślin, które chcesz ochronić): miętę, bazylię, chrzan, fasolę lub len.

Sposób na stonkę ziemniaczaną, fot. getty images
Sposób na stonkę ziemniaczaną, fot. getty images