Wykorzystaj moc tego najtańszego produktu i pożegnaj pleśń z parapetu!
19.02.2023 16:30, aktual.: 19.02.2023 18:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pleśń występuje nie tylko na fugach w łazience. Pojawia się także w okolicy parapetów. W końcu narażone są one na działanie wilgoci, ciepłego powietrza oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jak usunąć pleśń z parapetu?
Ważne jest, abyś pozbył się pleśni jak najszybciej. W innym przypadku może szybko rozprzestrzenić się na futryny czy nawet ściany.
Jak pozbyć się pleśni przy użyciu octu
Najpierw przygotuj wszystkie niezbędne składniki:
- ocet,
- butelkę z atomizerem,
- rękawiczki,
- papierowe ręczniki,
- szczoteczkę,
- okulary ochronne i maseczkę.
Załóż ochronne gadżety i osusz parapet. Nie powinna znajdować się na nim woda. Następnie wlej szklankę octu do butelki z atomizerem. Dokładnie spryskaj miejsce, gdzie pojawiła się pleśń. Pozostaw ocet na ok. godzinę. Po tym czasie weź szczoteczkę i dobrze wyszoruj wszystkie zapleśniałe elementy parapetu. Później usuń ocet za pomocą ręczników.
Teraz oceń, czy udało Ci się całkowicie pozbyć pleśni. Dokładnie obejrzyj parapet. Musisz wiedzieć, że nawet z jednej małej plamy pleśni, szybko rozwinie się cała kolonia. Jeżeli w jakimś miejscu parapet jest jeszcze zainfekowany, to przygotuj roztwór z wybielacza.
Jak usunąć oporną pleśń?
Do butelki z atomizerem wlej jedną szklankę wybielacza i jedną szklankę zimnej wody. Następnie potrząśnij butelką i spryskaj roztworem wyjątkowo oporną pleśń. Następnie użyj szczoteczki do całkowitego pozbycia się pleśni. Na koniec dobrze wytrzyj parapet.
Możesz też nasączyć waciki kosmetyczne tym roztworem i zostawić je w miejscu występowania pleśni na parę godzin. Potem zmyj roztwór i przemyj parapet zwykłą wodą.
Jak zapobiec pojawieniu się pleśni na parapecie?
- Dbaj o prawidłową wentylację i nie dopuść do osadzania się wody na szybach. Najlepiej postawić na okna z nawiewnikiem, który dba o właściwą cyrkulację powietrza. Dużym błędem jest dokładne uszczelnianie okien i zaprzestanie wietrzenia w okresie jesienno-zimowym.
- Utrzymuj parapety w czystości i usuwaj brud, włosy, zwierzęcą sierść oraz kurz. Wszelkie zanieczyszczenia są doskonałą pożywką dla pleśni.
- Futryny lub parapety możesz pokryć specjalną farbą antypleśniową.