PoradyWykorzystaj tak warzywa jako nasiona i uprawiaj je nawet na balkonie!

Wykorzystaj tak warzywa jako nasiona i uprawiaj je nawet na balkonie!

nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube
nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube
Manuel
06.04.2023 16:13

Nie każdy ma swój ogródek, ale to nie znaczy, że nie każdy może mieć własne warzywa. Pokażemy ci kilka z najpopularniejszych, które możesz sam wyhodować w oparciu o nasiona z warzyw. Wyrosną ci nawet w doniczce na parapecie.

Nasiona z warzyw - najprostszy sposób na uprawę

Większość ludzi jest przekonanych, że do uprawy warzyw jest niezbędny albo odpowiednio wielki własny ogródek, albo przynajmniej spora wiedza i umiejętności związane z uprawami hydroponicznymi. A prawda jest taka, że większość warzyw, które goszczą na polskich stołach,  nie jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o warunki uprawy i bez problemu wyhodujesz je nawet w większej doniczce. Nie musisz też w tym przypadku niczego specjalnego kupować - samo warzywo (lub jego partie) użyjesz jako nasionka. Pokażemy ci, jak to najprościej zrobić w przypadku: ogórków, papryki, ziemniaków, czosnku i pomidorów (tak, wiemy, że technicznie to owoc, a nie warzywo).

Ogórki

nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube
nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube

W każdym przypadku będziesz najpierw potrzebował dowolnego, szerokiego pojemnika z ziemią/mieszanką glebową odpowiednią dla sadzonek. Pokrój ogórek na plasterki i rozłóż go na ziemi. Następnie przysyp go dodatkową, niewielką ilością gleby i zroś wodą (najlepiej z buteleczki ze spryskiwaczem). Następnie zapewnij swoim sadzonkom dostęp do światła słonecznego (lub innego podobnego źródła) i nie zapominaj o regularnym podlewaniu. W krótkim czasie zauważysz zielone pędy, które zaczęły wzrastać z plasterków. A po nieco dłuższym czasie będziesz w stanie zebrać plony w postaci własnych ogóreczków.

Pomidory

Pokrój pomidor na kilka grubszych plastrów. Rozłóż je na glebie, a następnie spryskaj wodą ze zraszacza. Teraz przykryj je warstwą folii. Pomidory zaczną się rozkładać, ale jednocześnie zaobserwujesz, że w ich pobliżu zaczynają pojawiać się zielone pędy. Zdejmij folię, wyrzuć resztki gnijących plasterków i daj młodym pędom wzrastać. Z czasem zamienią się one w pełnoprawne gałęzie uginające się pod twoimi własnymi owocami.

Papryka

nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube
nasiona z warzyw, fot. اسرار الزراعة Farming secrets/youtube

Otwórz dojrzałą paprykę i wyjmij jej pestki. Rozsyp je na powierzchnię gleby. Przykryj nową warstwą ziemi, a następnie ją wymieszaj. Teraz zalej ją sporą ilością wody. Na końcu przykryj całą powierzchnię plastikiem (np. po butelce po napoju) - zapewni on odpowiednią wilgotność, a jednocześnie będzie przepuszczał optymalną dawkę światła. Teraz pozostaje ci już tylko doglądać swojej uprawy, aż obrodzi papryczkami.

Ziemniaki

Weź kilka całych, nieobranych ziemniaków i włóż je do gleby. Przysyp je dodatkową warstwą gleby i regularnie podlewaj. Po 3-5 miesiącach pojawią się nowe ziemniaki.

Czosnek

Rozdziel czosnek na ząbki i umieść je w glebie. Pamiętaj o zapewnieniu mu światła i regularnym, ale nie za obfitym podlewaniu. W niedługim czasie będziesz się mógł cieszyć własnym czosnkiem.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także