5 innowacyjnych pomysłów na wprowadzanie betonowych rur do przestrzeni miejskiej
Są architekci, którzy lubią nieoczywiste rozwiązania. Oni potrafią znaleźć alternatywne zastosowania dla powszechnie stosowanych przedmiotów.
03.03.2021 16:31
Rury wyszły z podziemi
Betonowe rury są na dużą skalę wykorzystywane do odprowadzania ścieków czy wód deszczowych. Dodatkowo stosuje się je podczas budowy dróg, metra oraz trakcji kolejowych. Zwykle ukryte są pod ziemią i mało osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia. A gdyby tak te rury wpleść zgrabnie w tkankę miejską i sprawić, aby stały się widoczną częścią projektów architektonicznych? Ten zamysł został mistrzowsko zrealizowany!
1. Miniaturowe domy
OPod Tube House to projekt mikro domów stworzony przez architektów z Hongkongu. Za cały budynek mieszkalny służą betonowe rury o średnicy 2,5 metra. Na powierzchni 9,29 m² zaaranżowano salon, kuchnię i łazienkę. W pojedynczym module może mieszkać jedna lub dwie osoby. Projektanci dopuszczają możliwość układania malutkich budynków w stosy i tworzenia wspólnot mieszkaniowych.
Część wypoczynkowo-biurowa
Łazienka
2. Stoliki w rurach
Hotel Prahran znajduje się w Melbourne (Australia). Betonowe rury stanowią nie tylko ciekawą dekorację fasady. Zostały także wprowadzone do wnętrza budynku. Zaaranżowano w nich część restauracyjno-wypoczynkową, a także posadzono rośliny.
Oryginalna restauracja
Industrialne wnętrze
3. Betonowe umywalki
W rolniczej prowincji Wietnamu - Tuan Giáo - wyposażono ponad 300 szkół podstawowych w sanitariaty. Z betonowych rur zrobiono umywalki, które dostosowano do wzrostu dzieci.
Sanitariaty przy szkole
Umywalki z betonowych rur
4. Betonowy płot
W cypryjskim mieście Jeroskipu znajduje się oryginalna rezydencja. Wzdłuż jej północnej i południowej elewacji biegną dwie ściany złożone z ułożonych na sobie betonowych rur. Mają one chronić dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, nadmiernym nasłonecznieniem, a także ciekawskim wzrokiem sąsiadów.
Dom otoczony ogrodzeniem z rur
Jadalnia
5. Nocleg w rurze
W meksykańskim mieście Tepoztlán znajduje się TuboHotel. Charakteryzuje go to, że składa się z samych betonowych rur. Każda z nich to osobny pokój z podwójnym łóżkiem, szklanymi drzwiczkami i zasłonką.
Hotel nocną porą
Rury ułożone w stosy
Który projekt spodobał Ci się najbardziej?