5 innowacyjnych pomysłów na wprowadzanie betonowych rur do przestrzeni miejskiej
03.03.2021 16:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Są architekci, którzy lubią nieoczywiste rozwiązania. Oni potrafią znaleźć alternatywne zastosowania dla powszechnie stosowanych przedmiotów.
Rury wyszły z podziemi
Betonowe rury są na dużą skalę wykorzystywane do odprowadzania ścieków czy wód deszczowych. Dodatkowo stosuje się je podczas budowy dróg, metra oraz trakcji kolejowych. Zwykle ukryte są pod ziemią i mało osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia. A gdyby tak te rury wpleść zgrabnie w tkankę miejską i sprawić, aby stały się widoczną częścią projektów architektonicznych? Ten zamysł został mistrzowsko zrealizowany!
1. Miniaturowe domy
OPod Tube House to projekt mikro domów stworzony przez architektów z Hongkongu. Za cały budynek mieszkalny służą betonowe rury o średnicy 2,5 metra. Na powierzchni 9,29 m² zaaranżowano salon, kuchnię i łazienkę. W pojedynczym module może mieszkać jedna lub dwie osoby. Projektanci dopuszczają możliwość układania malutkich budynków w stosy i tworzenia wspólnot mieszkaniowych.
Część wypoczynkowo-biurowa
Łazienka
2. Stoliki w rurach
Hotel Prahran znajduje się w Melbourne (Australia). Betonowe rury stanowią nie tylko ciekawą dekorację fasady. Zostały także wprowadzone do wnętrza budynku. Zaaranżowano w nich część restauracyjno-wypoczynkową, a także posadzono rośliny.
Oryginalna restauracja
Industrialne wnętrze
3. Betonowe umywalki
W rolniczej prowincji Wietnamu - Tuan Giáo - wyposażono ponad 300 szkół podstawowych w sanitariaty. Z betonowych rur zrobiono umywalki, które dostosowano do wzrostu dzieci.
Sanitariaty przy szkole
Umywalki z betonowych rur
4. Betonowy płot
W cypryjskim mieście Jeroskipu znajduje się oryginalna rezydencja. Wzdłuż jej północnej i południowej elewacji biegną dwie ściany złożone z ułożonych na sobie betonowych rur. Mają one chronić dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, nadmiernym nasłonecznieniem, a także ciekawskim wzrokiem sąsiadów.
Dom otoczony ogrodzeniem z rur
Jadalnia
5. Nocleg w rurze
W meksykańskim mieście Tepoztlán znajduje się TuboHotel. Charakteryzuje go to, że składa się z samych betonowych rur. Każda z nich to osobny pokój z podwójnym łóżkiem, szklanymi drzwiczkami i zasłonką.
Hotel nocną porą
Rury ułożone w stosy
Który projekt spodobał Ci się najbardziej?