Papier ścierny wkracza na salony. 17 zaskakujących powodów dlaczego warto wyciągnąć go z piwnicy i mieć zawsze pod ręką
Zapewne każdy majsterkowicz posiada w swoim garażu papier ścierny. Nadaje się on świetnie nie tylko do obróbki drewna czy metalu. Warto wyciągnąć go z piwnicy, gdyż pomoże Ci w wielu pracach porządkowych (także ogrodowych). Dzięki niemu bez trudu odkręcisz słoiki czy odstraszyć ślimaki.
02.09.2021 | aktual.: 02.09.2021 11:10
1. Usuwanie rdzy
Rdzę z narzędzi czy innych metalowych przedmiotów usuniesz papierem ściernym. Pamiętaj tylko, aby wybrać papier z drobniejszym ziarnem, które nie uszkodzi metalowej powłoki.
2. Odstraszanie ślimaków
Ślimaki z ogrodu odstraszysz w ekologiczny sposób. Z papieru ściernego wytnij krążki i ustaw na nich doniczki (szorstkie elementy muszą być większe niż podstawa doniczek). Możesz również wyciąć paski z papieru ściernego i zrobić z nich pierścienie, którymi otoczysz łodygi roślin.
3. Zabezpieczanie schodów
Na stopniach schód przytwierdź paski wycięte z arkusza papieru ściernego. Zimą dużo bezpieczniej będzie się po nich schodziło.
4. Naostrzenie nożyczek
Tnąc papier ścierny naostrzysz nożyczki.
5. Odświeżenie zamszowych butów
Sfatygowane zamszowe buty przetrzyj lekko papierem ściernym, a następnie zrób to samo szczoteczką do zębów (wykonuj okrężne ruchy). Dzięki temu obuwie odzyska swój blask.
6. Piłowanie paznokci
Jeśli akurat gdzieś zapodziałeś pilniczek, zastąp go papierem ściernym. Nadaje się świetnie do piłowania ludzkich paznokci i psich pazurków.
7. Ostrzenie igieł
Tępe igły naostrzysz pocierając je o papier ścierny.
8. Usuwanie przypalonego jedzenia
Czasami żadna ścierka czy szczotka nie są w stanie usunąć przypalonego jedzenia. Z tym poradzi sobie papier ścierny. Pamiętaj tylko, aby nie szorować nim porcelany i szkła.
9. Zabezpieczenie podeszw butów
Śliskie buty to prawdziwa zmora. Aby odzyskały swoją przyczepność, przetrzyj ich podeszły papierem ściernym aż staną się chropowate.
10. Utrzymanie desek do krojenia w czystości
Drewniane przybory kuchenne i deski do krojenie wyczyścisz papierem ściernym. Szlifując ich powierzchnię będziesz miał pewność, że pozbywasz się zabrudzeń i zarazków.
11. Otwieranie słoików
Do otwierania słoików, lepiej od ścierek, sprawdzi się papier ścierny.
12. Czyszczenie fug
Niektóre zabrudzenia na fugach są tak oporne, że nic nie jest w stanie ich usunąć. W takim wypadku użyj papieru ściernego. Uważaj tylko, aby nie porysować płytek.
13. Usuwanie martwego naskórka
To może wydawać się trochę kontrowersyjne rozwiązanie, ale papierem ściernym zetrzesz martwy naskórek z pięt.
14. Zabezpieczenie mebli przed kotami
Koty uwielbiają drapać meble. Aby je powstrzymać, przytwierdź do regałów czy szaf kawałki papieru ściernego. Futrzaki od razu zmienią swoje przyzwyczajenia.
15. Usuwanie śladów długopisów
Papier ścierny usunie także ślady długopisu z powierzchni drewnianych. Nie używaj go jednak na meblach lakierowanych i fornirze.
16. Robienie ozdób
Z papieru ściernego możesz wykonać razem z dziećmi przeróżne ozdoby (także te świąteczne). Wystarczy wyciąć z niego dowolny kształt i udekorować według uznania.
17. Usuwanie zmechaceń
Jeśli nie masz pod ręką maszynki do golenia, to weź papier ścierny i usuń zmechacenia ze swetrów i innych ubrań. Wykonuj przy tym okrężne ruchy.
Do czego najczęściej używasz papieru ściernego?