PoradyLajfhakiWyłącz to, a wydłużysz żywotność baterii w telefonie po naładowaniu

Wyłącz to, a wydłużysz żywotność baterii w telefonie po naładowaniu

jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie fot. genialne.pl
jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie fot. genialne.pl
20.08.2023 18:09

Smartfony nie mają takich baterii, jak dawne Nokie. Komórki te potrafiły wytrzymać nawet tydzień na 1 ładowaniu. Dziś bez ładowarki nie da się obejść, szczególnie w podróży. Poznaj nasz sposób na to jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie.

Intensywne używanie smartfona wpływa na działanie baterii. Aplikacje w tle, duże ekrany zabierają najwięcej energii. Przez to bez ładowarki ani rusz. Oto trik, dzięki któremu nie będziesz notorycznie podłączał telefonu do gniazdka.

Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie?

Smartfony to rozwinięte technologicznie, wielofunkcyjne urządzenia, które zastępują nam kalendarz, laptop, odtwarzacz muzyczny i wiele innych. Ich intensywna praca, duże ekrany pobierające sporo energii i aplikacje działające w tle, sprawiają, że żywotność baterii z czasem się zmniejsza, nawet pomimo częstego ładowania. Eksperci mówią też, że doładowywanie w trakcie, kiedy bateria nie wyładowała się do zera, a ma kilka procent, też jej nie służy. Częste i długotrwałe używanie smartfona bez trybu oszczędzania energii powoduje, że wszędzie zabieramy ze sobą ładowarki lub powerbanki, którymi podładowujemy urządzenie. Co zrobić, aby żywotność baterii naszego telefonu była dłuższa i nie trzeba było targać akcesoriów?  Jest kilka na to kilka skutecznych patentów.

Close up of hands charging mobile phone
Close up of hands charging mobile phone

Triki na dłużej działającą baterię telefonu

Stosując te metody, nie będziesz czuł się uwiązany do swojej ładowarki. Zaoszczędzisz dzięki nim sporo energii urządzenia, dzięki czemu powerbank nie będzie ci tak bardzo potrzebny poza domem. Oto sprytne triki na żywotność baterii:

  • Dostosuj jasność ekranu w telefonie

Włączając automatyczne ustawianie  jasności, pozwoli ci to na mniejsze zużycie energii podczas korzystania z telefonu. Możesz też zastosować tryb ciemny, kiedy ekran wyświetla czarny kolor, wyłączony jest piksel, dlatego nie pobiera on prądu. W ten sposób zaoszczędzisz do 30% energii baterii. 

  • Używaj trybu oszczędzania baterii

Ta funkcja wyłącza działające w tle aplikacje, przyciemnia ekran oraz ogranicza przetwarzanie danych, dzięki czemu możesz dłużej korzystać z telefonu bez mocnego zużycia baterii.

  • Wyłącz lub odinstaluj zbędne aplikacje

Jak już wspomnieliśmy, działanie aplikacji w tle mocno zżera energię, dlatego staraj się je ograniczać lub całkowicie wyłączać, zwłaszcza te, których nie używasz. Zbędne możesz też po prostu usunąć. W ustawieniach telefonu możesz sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii.

  • Wyłącz udostępnianie urządzenia przez bluetooth Google

W ustawieniach telefonu wyszukaj zakładki „Google” (zwykle gdzieś na dole). Kliknij, a następnie wybierz opcję „Udostępnianie w pobliżu”. Kliknij i odhacz wszystko, co tam znajdziesz. To udostępnianie wyłącznie przez bluetooth, niczego innego nie wyłączysz.

Wróć do poprzedniego ekranu (czyli „Google”) i wybierz zakładkę „Urządzenia”. Kliknij ją i po przejściu do kolejnego ekranu wyłącz opcję „Pokaż powiadomienia”. Jeśli tego nie zrobisz, twój telefon mimo wszystko dalej będzie skanował inne urządzenia w poszukiwaniu połączenia się przez google’owskie bluetooth.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także