PoradyWyłącz wifi w telefonie poza domem. Oto co się stanie, jeśli tego nie zrobisz

Wyłącz wifi w telefonie poza domem. Oto co się stanie, jeśli tego nie zrobisz

wyłączanie wifi w telefonie fot. getty images
wyłączanie wifi w telefonie fot. getty images
Manuel
16.05.2023 14:12

Wyłączanie wifi w telefonie, gdy tylko przestajesz z niego korzystać albo chociaż gdy wychodzisz z domu, jest dobrym nawykiem. Jednak w rzeczywistości nie wszyscy tak robią. Tracisz na tym na co najmniej kilka sposobów. Narażasz się też złodziejom, którzy mogą poprzez włączone wifi włamać się do twojego telefonu, a potem np. na twoje konto bankowe.

Korzystanie z domowego wifi na telefonie jest wygodne, zwłaszcza gdy np. ogranicza cię miesięczny transfer danych. Albo, gdy chcesz zobaczyć film w dobrej jakości obrazu lub gdy pobierasz jakieś większe pliki na swój telefon. Jeżeli masz te opcje jednak włączoną przez cały czas, to narażasz się na kilka nieprzyjemnych rzeczy, o których prawdopodobnie nie wiesz.

Włączone wifi, a bateria telefonu

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawę, ale mało która funkcja w twojej komórce wymaga takiego poboru mocy, jak włączone wifi. Potrafi ono "zeżreć" baterię w zastraszającym tempie. Jeśli masz dobry, drogi telefon, z jednymi z najsilniejszych baterii na rynku, to być może nie odczujesz tego zbyt mocno. Natomiast jeśli masz jeden z najtańszych modeli albo nawet telefon z tzw. średniej półki to włączenie/wyłączenie wifi zrobi dużą różnicę. Jeśli już chcesz mieć cały czas włączony internet w komórce, to korzystaj po prostu z mobilnego przesyłu danych swojego operatora. Niby łączysz się w ten sposób z internetem bardzo podobnie, ale pobór mocy jest w przypadku tej opcji znacznie mniejszy.

Wyłączanie wifi w telefonie, fot. getty images
Wyłączanie wifi w telefonie, fot. getty images

Wyłączanie wifi w telefonie uchroni cię przed licznymi włamaniami do twojej komórki

Jeśli nawet nie obchodzi cię bateria w twoim telefonie, to i tak powinieneś koniecznie wyłączać wifi na swojej komórce zawsze, gdy wychodzisz z domu. Inaczej znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo i możliwość włamania się złodziei na twoje urządzenie. A to zwiększa ryzyko kradzieży z niego haseł do np. konta bankowego, serwisu streamingowego, czy choćby profili w mediach społecznościowych. Jak to możliwe? Kiedy masz włączone wifi i nie jest ono podłączone do twojej domowej sieci, to cały czas będzie poszukiwało innej sieci, do której mogłoby się podłączyć. Świetnie zdają sobie z tego sprawę hackerzy-złodzieje. Często udostępniają niezabezpieczone sieci wifi w centrach dużych miast (a czasem nawet i na większych osiedlach). Kiedy twój telefon podłączy się do takiej sieci, sprawny hacker może stosunkowo łatwo uzyskać dostęp do różnych danych w twoim telefonie i je wykorzystać. A ty nawet nie będziesz o niczym wiedział. Dlatego właśnie wyłączanie wifi w telefonie po wyjściu z domu jest takie ważne.

WiFi w miejscach publicznych, fot. Gettyimages
WiFi w miejscach publicznych, fot. Gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także