PoradyWylej to wiosną w ogrodzie. Tak sprawdzisz, czy jest w nim turkuć podjadek

Wylej to wiosną w ogrodzie. Tak sprawdzisz, czy jest w nim turkuć podjadek

jak pozbyć się turkucia? fot. Getty Images
jak pozbyć się turkucia? fot. Getty Images
Manuel
04.04.2023 09:38

Turkuć podjadek to sporej wielkości owad, który potrafi w ogrodzie poczynić poważne szkody. Jak w ogóle rozpoznać, że mamy z nim problem? Podpowiemy ci, jak zauważyć jego obecność i jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu.

Jak wygląda turkuć podjadek i dlaczego jest szkodliwy?

Turkuć jest robalem, który naprawdę może cię wystraszyć, gdy go po raz pierwszy ujrzysz wychodzącego z ziemi. Jego ciało ma 5-6 cm długości, dwie pary skrzydeł i odnóża zakończone kolcami. Z wyglądu wielu osobom przypomina albo przerośniętą mrówkę, albo konika polnego. Ma zazwyczaj wyróżniający go, ciemnobrązowy kolor. Niestety jest to owad, który uwielbia kopać podziemne tunele i tworzy ich naprawdę dużo. Przez to niszczy system korzeniowy roślin, w których okolicy bytuje. Co więcej, nocą wychodzi na powierzchnię i żeruje także na łodygach i liściach roślin. W pełni zasłużył więc na swoje miano podjadka. A jeśli dodamy do tego, że samica ma zwyczaj składać do 300 jaj jednocześnie (2000 w całym sezonie!), to już obraz katastrofy, jaką może poczynić w naszym ogrodzie, mamy pełny.

Jak pozbyć się turkucia, fot. getty images
Jak pozbyć się turkucia, fot. getty images

Jak rozpoznać czy turkuć podjadek zamieszkał w naszym ogrodzie? I jak się go pozbyć?

Jeśli chodzi o tego szkodnika, to doświadczeni ogrodnicy zalecają proste rozwiązania. Zacznij od przyjrzenia się glebie w swoim ogrodzie. Jeśli zauważysz liczne otwory w ziemi oraz spękania gleby, a ponadto podniesione do góry pasy ziemi, a także usychające rośliny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z turkuciem (warto takie "badanie" przeprowadzić już wczesną wiosną, zanim populacja tego robala zdąży się rozmnożyć). Teraz musisz się przekonać, że rzeczywiście o niego chodzi  i że jest on źródłem problemu. Żeby to sprawdzić, będzie ci potrzebny płyn do mycia naczyń i woda.

Zacznij od wlania odrobiny płynu do wody, wymieszaj i przelej roztwór do konewki. Udaj się do ogrodu i rozlej zawartość podlewaczki po otworach w ziemi. Po kilku minutach ukrywające się w glebie dorosłe osobniki turkuciów powinny wydostać się na powierzchnię. Teraz możesz je najzwyczajniej w świecie ręcznie wyłapać. Gdy już to zrobisz, zamknij je w jakimś pojemniku i wypuść potem na wolność lub zutylizuj. Turkuć podjadek nie jest w Polsce gatunkiem chronionym, więc to tylko od ciebie zależy, jak humanitarnie podejdziesz do tematu.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także